Plugins - Yoast SEO - Stable (latest release) - en to fr_CA translation catalogue (1025 entries)

en: The focus keyword appears only in %2$d (out of %1$d) subheadings in your copy. Try to use it in at least one more subheading.
fr_CA: Le mot-clé focus ne s'affiche que dans les sous-titres %2$d (hors %1$d) dans votre copie. Essayez de l'utiliser dans au moins une autre sous-position.

en: No internal links appear in this page, consider adding some as appropriate.
fr_CA: Aucun lien interne n’apparaît sur cette page, vous devriez en ajouter quelques uns.

note: Translators: %1$s expands to the number of internal links
en: This page has %1$s internal link(s).
fr_CA: Cette page possède %1$s lien(s) interne(s).

en: This page has %1$s nofollowed internal link(s) and %2$s normal internal link(s).
fr_CA: Cette page possède %1$s liens(s) interne(s) en nofollow et %2$s lien(s) interne(s) classique(s).

note: Translators: %1$s expands the number of internal links
en: This page has %1$s internal link(s), all nofollowed.
fr_CA: Cette page possède %1$s lien(s) interne(s), tous en nofollow.

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Other benefits of %s for you:
fr_CA: Autres bénéfices de %s pour vous :

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO'.
en: Let us set up %s for you
fr_CA: Laissez-nous configurer %s pour vous

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO'.
en: Configure %s in a few steps
fr_CA: Configurez %s en quelques étapes

note: translators: %1$s expands to a 'strong' start tag, %2$s to a 'strong' end tag.
en: %1$sSocial media preview%2$s: Facebook &amp; Twitter
fr_CA: %1$sAperçu des réseaux sociaux%2$s: Facebook &amp; Twitter

en: Scroll to see the preview content.
fr_CA: Faire défiler pour voir l’aperçu du contenu.

en: Enter authorization code here...
fr_CA: Saisissez le code d’autorisation ici&hellip;

note: translators: 1: open link tag 2: close link tag
en: The Cornerstone content functionality enables you to mark and filter cornerstone content on your website. %1$sRead more about how cornerstone content can help you improve your site structure.%2$s
fr_CA: La fonctionnalité de contenu Cornerstone permet de marquer et de filtrer le contenu de Cornerstone sur votre site Web. %1$sLire plus d’infos sur comment le Cornerstone peut vous aider à améliorer votre site structure.%2$s

en: Cornerstone content
fr_CA: Contenu Cornerstone

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: %1$s will now take care of all the needed technical optimization of your site. To really improve your site's performance in the search results, it's important to start creating content that ranks well for keywords you care about. Check out this video in which we explain how to use the %1$s metabox when you edit posts or pages.
fr_CA: %1$s va maintenant prendre en charge toute l'optimisation technique nécessaire de votre site Web. Pour améliorer vraiment la performance de votre site Web dans les résultats de recherche, il est important de commencer à créer des contenus qui correspondent bien aux mots-clés qui vous intéressent. Découvrez cette vidéo dans laquelle nous expliquons comment utiliser la métabox %1$s lorsque vous éditez des publications ou des pages.

note: translators: %s expands to Yoast SEO.
en: Your %1$s plugin is now set up. SEO, however, is subject to constant change. Sign up for our newsletter if you would like to keep up-to-date regarding %1$s, other plugins by Yoast and important news in the world of SEO.
fr_CA: L’extension %1$s est maintenant configuré. Le SEO, cependant, est sujet à des changements constants. Inscrivez-vous à notre newsletter si vous souhaitez rester à jour en ce qui concerne %1$s, les autres extensions de Yoast et les nouvelles importantes du monde du SEO.

en: Stay up-to-date
fr_CA: Restez à jour

note: translators: %1$s resolves to Local SEO
en: If you want to outrank the competition in a specific town or region, check out our %1$s plugin! You’ll be able to easily insert Google maps, opening hours, contact information and a store locator. Besides that %1$s helps you to improve the usability of your contact page.
fr_CA: Si vous souhaitez dépasser la concurrence dans une ville ou une région spécifique, intéressez vous à notre extension %1$s ! Vous pourrez facilement insérer des cartes Google, les heures d’ouverture, des informations de contact et un localisateur de magasin. %1$s vous aide à améliorer la convivialité de votre page de contact.

en: Attract more customers near you
fr_CA: Attirez plus de consommateurs près de chez vous

note: translators: %1$s resolves to Yoast SEO
en: Do you want to know all the ins and outs of the %1$s plugin? Do you want to learn all about our advanced settings? Want to be able to really get the most out of the %1$s plugin? Check out our %1$s plugin training and start outranking the competition!
fr_CA: Voulez-vous tout connaître en ce qui concerne %1$s ? Voulez-vous tout apprendre sur nos réglages avancés<? Voulez-vous être en mesure de tirer le meilleur parti de l’extension %1$s ? Découvrez notre formation sur %1$s et battez votre concurrence !

note: translators: %1$s resolves to Yoast SEO, %2$s resolves to Yoast SEO plugin training
en: Get the most out of %1$s with the %2$s
fr_CA: Tirez le meilleur parti de %1$s avec %2$s

note: translators: %1$s resolves to SEO copywriting training
en: Do you want to learn how to write content that generates traffic? Check out our %1$s. We will help you to write awesome copy that will rank in the search engines. The %1$s covers all the main steps in SEO copywriting: from keyword research to publishing.
fr_CA: Voulez-vous apprendre à écrire du contenu générant du trafic ? Consultez notre %1$s. Nous vous aiderons à écrire du contenu exceptionnel qui sera très bien classé dans les moteurs de recherche. Cet %1$s couvre toutes les étapes principales du copywriting SEO : de la recherche des mots clés à la publication.

en: Learn how to write copy that ranks
fr_CA: Apprenez à écrire des articles très bien positionnées

en: Upgrade to Premium
fr_CA: Passez à la version Premium

note: translators: %1$s resolves to Yoast SEO Premium
en: Do you want to outrank your competition? %1$s gives you awesome additional features that'll help you to set up your SEO strategy like a professional. Use the multiple focus keywords functionality, the redirect manager and our internal linking tool. %1$s will also give you access to premium support.
fr_CA: Voulez-vous dépasser la concurrence ? %1$s vous offre de nouvelles fonctionnalités extraordinaires qui vous aideront à mettre en place une stratégie de référencement professionnelle. Utilisez les mots clés principaux multiples, le gestionnaire de redirection et notre outil de liaison interne. %1$s vous donnera également accès à un support premium.

note: translators: %s resolves to Yoast SEO Premium
en: Outrank the competition with %s
fr_CA: Dépassez la concurrence avec %s

en: Configuration service
fr_CA: Service de configuration

note: translators: %1$s expands to 'Yoast SEO', %2$s expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: While we strive to make setting up %1$s as easy as possible, we understand it can still be daunting. If you would rather have us set up %1$s for you (and get a copy of %2$s in the process), order a %1$s configuration service and sit back while we configure your site.
fr_CA: Alors que nous nous efforçons de rendre la configuration aussi simple que possible,%1$s, nous comprenons qu'il peut encore être redoutable. Si vous préférez nous configurer %1$s pour vous (et obtenir une copie de %2$s dans le processus), commandez un service de configuration %1$s et asseyez-vous pendant que nous configurons votre site Web.

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO'.
en: Configure %s
fr_CA: Configurer %s

note: translators: %1$s expands to 'Yoast SEO'.
en: Welcome to the %1$s configuration wizard. In a few simple steps we'll help you configure your SEO settings to match your website's needs! %1$s will take care of all the technical optimizations your site needs.
fr_CA: Bienvenue dans l’assistant de configuration de %1$s. En quelques étapes simples, nous allons vous aider à configurer vos réglages SEO en fonction des besoins de votre site. %1$s s’occupera de toutes les optimisations techniques dont votre site a besoin.

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO'.
en: Please choose the %s configuration of your liking:
fr_CA: Veuillez choisir la configuration de %s de votre choix :

en: You might like
fr_CA: Vous pourriez aimer

note: translators: %1$s resolves to Yoast SEO, %2$s resolves to the starting tag of the link to the wizard, %3$s resolves to the closing link tag
en: We have detected that you have not finished this wizard yet, so we recommend you to %2$sstart the configuration wizard to configure %1$s%3$s.
fr_CA: Nous avons détecté que vous n’avez pas suivi jusqu’au bout l’assistant. Nous vous recommandons donc de %2$slancer l’assistant de configuration pour configurer %1$s%3$s.

en: The configuration wizard helps you to easily configure your site to have the optimal SEO settings.
fr_CA: L’assistant de configuration vous aide à configurer facilement votre site pour avoir des réglages SEO optimaux.

en: Cornerstone articles
fr_CA: Articles les plus importants

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: This article is %1$scornerstone content%2$s
fr_CA: Cet article est un %1$sarticle important%2$s

en: If you cannot upgrade your PHP version yourself, you can send an email to your host. We have %1$sexamples here%2$s. If they don't want to upgrade your PHP version, we would suggest you switch hosts. Have a look at one of our recommended %3$sWordPress hosting partners%4$s, they've all been vetted by our Yoast support team and provide all the features a modern host should provide.
fr_CA: Si vous ne pouvez pas mettre à niveau votre version de PHP vous-même, vous pouvez envoyer un courriel à votre hôte. Nous avons %1$sdesexamples ici%2$s. S'ils ne veulent pas mettre à niveau votre version de PHP, nous vous suggérons de vous passer des hôtes. Jetez un oeil à l'un de nos partenaires d'hébergement recommandé %3$sWordPress $%4$s, ils ont tous été contrôlés par notre équipe de support Yoast et de fournir toutes les fonctionnalités d'un hôte moderne doit fournir.

en: If you cannot upgrade your PHP version yourself, you can send an email to your host. We have %1$sexamples here%2$s. If they don't want to upgrade your PHP version, we would suggest you switch hosts. Have a look at one of the recommended %3$sWordPress hosting partners%4$s.
fr_CA: Si vous ne pouvez pas mettre à jour la version de PHP vous-même, vous pouvez envoyer un courriel à votre hébergeur. Nous avons %1$squelques exemples ici%2$s. Si ils ne veulent pas mettre à niveau la version de PHP, nous vous suggérons de changer d’hébergeur. Jetez un œil aux %3$shébergeurs Web que nous recommandons pour WordPress%4$s.

en: Can't update? Ask your host!
fr_CA: Impossible de mettre à jour ? Demandez à votre hébergeur !

en: You should update your PHP version to either 5.6 or to 7.0 or 7.1. On a normal WordPress site, switching to PHP 5.6 should never cause issues. We would however actually recommend you switch to PHP7. There are some plugins that are not ready for PHP7 though, so do some testing first. We have an article on how to test whether that's an option for you %1$shere%2$s. PHP7 is much faster than PHP 5.6. It's also the only PHP version still in active development and therefore the better option for your site in the long run.
fr_CA: Vous devez mettre à jour votre version de PHP vers la 5.6, la 7.0 ou la 7.1. Sur un site WordPress classique, passer à PHP 5.6 ne devrait poser aucun problème. Nous vous recommandons cependant de passer à PHP7. Il existe des extensions qui ne sont pas optimisés pour PHP7, donc n’hésitez pas à faire des tests préalables. Nous avons un article pour savoir si c’est une option viable pour vous %1$sici%2$s. PHP7 est beaucoup plus rapide que PHP 5.6. C'est aussi la seule version de PHP en développement actif et donc la meilleure option pour votre site sur le long-terme.

en: To which version should I update?
fr_CA: Vers quelle version devrais-je mettre à jour ?

en: Hosts have the ability to update your PHP version, but sometimes they don't dare to do that because they're afraid they'll break your site.
fr_CA: Les hébergeurs ont la possibilité de mettre à jour votre version de PHP, mais parfois ils n’osent pas le faire parce qu’ils craignent de « casser » votre site.

en: Hey, we've noticed that you're running an outdated version of PHP. PHP is the programming language that WordPress and Yoast SEO are built on. The version that is currently used for your site is no longer supported. Newer versions of PHP are both faster and more secure. In fact, your version of PHP no longer receives security updates, which is why we're sending you to this notice.
fr_CA: Hé, nous avons remarqué que vous exécutez une version obsolète de PHP. PHP est le langage de programmation avec lequel WordPress et Yoast SEO ont été créés. La version actuellement utilisée par votre site n’est plus prise en charge. Les versions plus récentes de PHP sont à la fois plus rapides et plus sécurisées. En fait, votre version actuelle de PHP ne reçoit plus de mises à jour de sécurité, c’est pourquoi nous vous le faisons remarquer.

en: Your site could be faster and more secure with a newer PHP version.
fr_CA: Votre site pourrait être plus rapide et plus sécurisé avec une version plus récente de PHP.

en: A message from %1$s
fr_CA: Un message de %1$s

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: Get %s now &raquo;
fr_CA: Obtenez %s maintenant &raquo;

en: Go Premium and our experts will be there for you to answer any questions you might have about the setup and use of the plugin.
fr_CA: Passez à la version Premium et nos experts seront là pour répondre à toutes les questions que vous pourriez avoir concernant la configuration et l’utilisation de l’extension.

en: 24/7 support
fr_CA: Support 24/7

note: translators: %1$s expands to a 'Yoast SEO Premium' text linked to the yoast.com website.
en: Great news: you can, with %1$s!
fr_CA: Bonne nouvelle : vous pouvez le faire, avec %1$s !

en: Save changes
fr_CA: Enregistrer les modifications

en: 1 year free updates and upgrades included!
fr_CA: Des mises à jour gratuites et des mises à niveau incluent 1 an!

note: translators: %2$s expands to 'RS Head Cleaner' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to differentiating output between search engines and normal users.
en: The plugin %2$s changes your site's output and in doing that differentiates between search engines and normal users, a process that's called cloaking. We highly recommend that you disable it.
fr_CA: Le plugin %2$s change le rendement de votre site Web et, ce faisant, il est différencié entre les moteurs de recherche et les utilisateurs normaux, un processus appelé cloaking. Nous vous recommandons vivement de le désactiver.

en: Superfast internal links suggestions
fr_CA: Suggestions de liens internes super-rapides

note: translators: %1$s expands to a 'strong' start tag, %2$s to a 'strong' end tag.
en: %1$sNo more dead links%2$s: easy redirect manager
fr_CA: %1$sPlus jamais de liens morts%2$s : gestionnaire de redirection facile

note: translators: %1$s: expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Other benefits of %1$s for you:
fr_CA: Autres avantages de %1$s pour vous :

en: Go Premium and our experts will be there for you to answer any questions you might have about the set-up and use of the plug-in!
fr_CA: Passez à la version Premium et nos experts seront là pour répondre à toutes les questions que vous pourriez avoir sur la configuration et l’utilisation de l’extension !

en: Want to add more than one keyword?
fr_CA: Vous voulez ajouter plus d’un mot-clé ?

en: No ads!
fr_CA: Sans publicités !

en: Social media preview
fr_CA: Prévisualisation sur les réseaux sociaux

en: Find related posts superfast
fr_CA: Trouvez des articles similaires super-rapidement

en: Internal linking suggestions
fr_CA: Suggestions de liens internes

en: Easy redirect manager
fr_CA: Gestionnaire de redirections facile

en: No more dead links
fr_CA: Il n’y a plus de liens morts

en: Increase your SEO reach
fr_CA: Augmentez votre portée SEO

en: Multiple keywords
fr_CA: Mots clés multiples

note: translators: %1$s expands to the plugin name
en: Get %1$s
fr_CA: Obtenir %1$s

note: Translators: %1$s opens a link to a Yoast article about stop words, %2$s closes the link
en: The focus keyword contains a stop word. This may or may not be wise depending on the circumstances. %1$sLearn more about the stop words%2$s. | The focus keyword contains %3$d stop words. This may or may not be wise depending on the circumstances. %1$sLearn more about the stop words%2$s.
fr_CA[0]: Le mot-clé de mise au point contient un mot d'arrêt. Ceci peut ou peut ne pas être judicieux en fonction des circonstances. %1$sLearn plus sur les mots d'arrêt%2$s.

en: Available variables
fr_CA: Variables disponibles

note: translators: %1$s will be a link to a review explanation page. Text between %2$s and %3$s will be a link to an SEO copywriting course page.
en: If you want more help creating awesome content, check out our %2$sSEO copywriting course%3$s. Do you want to know all about the features of the plugin, consider doing our %1$s!
fr_CA: Si vous voulez de l’aide pour créer du contenu exceptionnel, consultez notre formation sur le %2$scopywriting SEO%3$s. Voulez-vous tout savoir sur les fonctionnalités de l’extension ? Envisagez de suivre notre %1$s !

en: Scroll to see the table content.
fr_CA: Faire défiler pour voir le contenu du tableau.

en: Take the online Technical SEO Training course and learn essential technical SEO-concepts!
fr_CA: Suivez le cours en ligne de technique SEO et découvrez les concepts techniques essentiels au SEO !

note: Translators: %1$s expands to the keyword density percentage, %2$d expands to the keyword count, 	   %3$s expands to the maximum keyword density percentage.
en: The keyword density is %1$s, which is way over the advised %3$s maximum; the focus keyword was found %2$d times.
fr_CA: La densité du mot-clé est de %1$s, ce qui est supérieur au maximum conseillé de %3$s. Le mot-clé a été trouvé %2$d fois.

note: Translators: %1$s expands to the name of the assessment.
en: An error occurred in the '%1$s' assessment
fr_CA: Une erreur s’est produite dans l’analyse « %1$s »

note: Translators: %1$s expands to the percentage of complex words, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$d expands to the recommended maximum number of syllables, 	   %4$s expands to the anchor end tag, %5$s expands to the recommended maximum number of syllables.
en: %1$s of the words contain %2$sover %3$s syllables%4$s, which is more than the recommended maximum of %5$s.
fr_CA: %1$s des mots contiennent %2$splus que %3$s syllabes%4$s, ce qui est supérieur ou égale à la valeur maximale recommandée de %5$s.

note: Translators: %1$s expands to the percentage of complex words, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$d expands to the recommended maximum number of syllables, 	   %4$s expands to the anchor end tag, %5$s expands to the recommended maximum number of syllables.
en: %1$s of the words contain %2$sover %3$s syllables%4$s, which is less than or equal to the recommended maximum of %5$s.
fr_CA: %1$s des mots contiennent %2$splus que %3$s syllabes%4$s, ce qui est inférieur ou égale à la valeur maximale recommandée de %5$s.

note: Translators: %1$s opens a link to a wikipedia article about stop words, %2$s closes the link
en: The slug for this page contains a %1$sstop word%2$s, consider removing it. | The slug for this page contains %1$sstop words%2$s, consider removing them.
fr_CA[0]: L’identifiant de cette page contient un %1$smot d’arrêt%2$s. Pensez à le retirer.
fr_CA[1]: L’identifiant de cette page contient %1$smot d’arrêt%2$s. Pensez à les retirer.

note: Translators: %1$s expands to the number of sentences containing transition words, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$s expands to the anchor end tag.
en: %1$s of the sentences contain a %2$stransition word%3$s or phrase, which is great.
fr_CA: %1$s des phrases contiennent un %2$smot ou une phrase de transition %3$s, ce qui est bien.

note: Translators: %1$s expands to the number of sentences containing transition words, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$s expands to the anchor end tag, %4$s expands to the recommended value.
en: %1$s of the sentences contain a %2$stransition word%3$s or phrase, which is less than the recommended minimum of %4$s.
fr_CA: %1$s des phrases contiennent un %2$smot ou une phrase de transition %3$s, ce qui est inférieur au minimum recommandé de %4$s.

en: The focus keyword '%1$s' does not appear in the SEO title.
fr_CA: Le mot-clé principal « %1$s » n’apparait pas dans le titre SEO de la page.

note: Translators: The preceding sentence is "The text contains x words.", %2$s expands to the recommended minimum of words. 	   Translators: The preceding sentence is "The text contains x words.", %2$s expands to the recommended minimum of words
en: This is far below the recommended minimum of %2$d word. Add more content that is relevant for the topic. | This is far below the recommended minimum of %2$d words. Add more content that is relevant for the topic.
fr_CA[0]: Ceci est bien en dessous du minimum recommandé de %2$d mot. Ajoutez plus de contenu en relation avec le sujet.
fr_CA[1]: Ceci est bien en dessous du minimum recommandé de %2$d mots. Ajoutez plus de contenu en relation avec le sujet.

note: Translators: The preceding sentence is "The text contains x words.", %2$s expands to the recommended minimum of words. 	   Translators: The preceding sentence is "The text contains x words.", %2$s expands to the recommended minimum of words
en: This is below the recommended minimum of %2$d word. Add more content that is relevant for the topic. | This is below the recommended minimum of %2$d words. Add more content that is relevant for the topic.
fr_CA[0]: Ceci est en dessous du minimum recommandé de %2$d mot. Ajoutez plus de contenu en relation avec le sujet.
fr_CA[1]: Ceci est en dessous du minimum recommandé de %2$d mots. Ajoutez plus de contenu en relation avec le sujet.

note: Translators: The preceding sentence is "The text contains x words.", %2$s expands to the recommended minimum of words. 	   Translators: The preceding sentence is "The text contains x words.", %2$s expands to the recommended minimum of words
en: This is slightly below the recommended minimum of %2$d word. Add a bit more copy. | This is slightly below the recommended minimum of %2$d words. Add a bit more copy.
fr_CA[0]: Ceci est légèrement en dessous du minimum recommandé de %2$d mot. Songez à ajouter un peu de contenu.
fr_CA[1]: Ceci est légèrement en dessous du minimum recommandé de %2$d mots. Songez à ajouter un peu de contenu.

note: Translators: The preceding sentence is "The text contains x words.", %2$s expands to the recommended minimum of words.
en: This is more than or equal to the recommended minimum of %2$d word. | This is more than or equal to the recommended minimum of %2$d words.
fr_CA[0]: Ceci est supérieur ou égal au minimum recommandé d’%2$d mot.
fr_CA[1]: Ceci est supérieur ou égal au minimum recommandé de %2$d mots.

note: Translators: %1$d expands to the number of words in the text. Translators: %1$d expands to the number of words in the text
en: The text contains %1$d word. | The text contains %1$d words.
fr_CA[0]: Le texte contient %1$d mot.
fr_CA[1]: Le texte contient %1$d mots.

en: %1$d subheading is followed by more than the recommended maximum of %2$d words. Try to insert another subheading. | %1$d of the subheadings are followed by more than the recommended maximum of %2$d words. Try to insert additional subheadings.
fr_CA[0]: %1$d des sous-titres est suivi par plus que le minimum recommandé de %2$d mots. Essayez d’ajouter un sous-titre supplémentaire.
fr_CA[1]: %1$d des sous-titres sont suivis par plus que le minimum recommandé de %2$d mots. Essayez d’ajouter des sous-titres supplémentaires.

en: The amount of words following each of the subheadings doesn't exceed the recommended maximum of %1$d words, which is great.
fr_CA: La quantité de mots après chacun de vos sous-titres ne dépasse pas la valeur maximale recommandée de %1$d mots, ce qui est bon.

note: Translators: %1$d expands to percentage of sentences, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$s expands to the recommended maximum sentence length, %4$s expands to the anchor end tag, 	   %5$s expands to the recommended maximum percentage.
en: %1$s of the sentences contain %2$smore than %3$s words%4$s, which is more than the recommended maximum of %5$s. Try to shorten the sentences.
fr_CA: %1$s des phrases contiennent %2$splus que %3$s mots%4$s, ce qui est supérieure à la valeur maximale recommandée de %5$s. Essayez de raccourcir vos phrases.

note: Translators: %1$d expands to percentage of sentences, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$s expands to the recommended maximum sentence length, %4$s expands to the anchor end tag, 	   %5$s expands to the recommended maximum percentage.
en: %1$s of the sentences contain %2$smore than %3$s words%4$s, which is less than or equal to the recommended maximum of %5$s.
fr_CA: %1$s des phrases contiennent %2$splus que %3$s mots%4$s, ce qui est inférieure ou égale à la valeur maximale recommandée de %5$s.

note: Translators: %1$d expands to number of sentences, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$s expands to the recommended maximum sentence length, %4$s expands to the anchor end tag.
en: The meta description contains %1$d sentence %2$sover %3$s words%4$s. Try to shorten this sentence. | The meta description contains %1$d sentences %2$sover %3$s words%4$s. Try to shorten these sentences.
fr_CA[0]: La méta description contient %1$d phrase %2$sde plus de %3$s mots%4$s. Essayez de raccourcir cette phrase.
fr_CA[1]: La méta description contient %1$d phrases %2$sde plus de %3$s mots%4$s. Essayez de raccourcir ces phrases.

note: Translators: %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the recommended maximum sentence length, 	   %3$s expands to the anchor end tag.
en: The meta description contains no sentences %1$sover %2$s words%3$s.
fr_CA: La méta description ne contient aucune phrase %1$sde plus de %2$s mots%3$s.

note: Translators: %1$d expands to the number of instances where 3 or more consecutive sentences start with the same word. 	   %2$d expands to the number of consecutive sentences starting with the same word.
en: The text contains %2$d consecutive sentences starting with the same word. Try to mix things up! | The text contains %1$d instances where %2$d or more consecutive sentences start with the same word. Try to mix things up!
fr_CA[0]: Le texte contient %2$d phrases consécutives commençant par le même mot. Essayez de mélanger tout cela !
fr_CA[1]: Le texte contient %1$d instances ou %2$d ou plus de phrases consécutives commencent par le même mot. Essayez de mélanger tout cela !

note: Translators: %1$s expands to the number of sentences in passive voice, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$s expands to the anchor end tag, %4$s expands to the recommended value.
en: %1$s of the sentences contain %2$spassive voice%3$s, which is more than the recommended maximum of %4$s. Try to use their active counterparts.
fr_CA: %1$s des phrases utilisent la %2$svoix passive%3$s, ce qui est supérieure à la valeur maximale recommandée de %4$s. Essayez de reformuler vos phrases.

note: Translators: %1$s expands to the number of sentences in passive voice, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$s expands to the anchor end tag, %4$s expands to the recommended value.
en: %1$s of the sentences contain %2$spassive voice%3$s, which is less than or equal to the recommended maximum of %4$s.
fr_CA: %1$s des phrases utilisent la %2$svoix passive%3$s, ce qui est inférieure ou égale à la valeur maximale recommandée de %4$s.

note: Translators: %1$d expands to the number of paragraphs, %2$d expands to the recommended value
en: %1$d of the paragraphs contains more than the recommended maximum of %2$d words. Are you sure all information is about the same topic, and therefore belongs in one single paragraph? | %1$d of the paragraphs contain more than the recommended maximum of %2$d words. Are you sure all information within each of these paragraphs is about the same topic, and therefore belongs in a single paragraph?
fr_CA[0]: %1$d des paragraphes contient plus que le minimum recommandé de %2$d mots. Toutes les infos concernent-elles le même sujet, et donc appartiennent-elles au même paragraphe ?
fr_CA[1]: %1$d des paragraphes contiennent plus que le minimum recommandé de %2$d mots. Toutes les infos de chacun d’eux concernent-elles le même sujet, et donc appartiennent-elles au même paragraphe ?

en: The meta description is over %1$d characters. Reducing the length will ensure the entire description will be visible.
fr_CA: La méta description spécifiée compte plus de %1$d caractères. En la réduisant vous serez assuré que la totalité de la description soit visible.

note: Translators: %1$s expands to the keyword density percentage, %2$d expands to the keyword count.
en: The keyword density is %1$s, which is too low; the focus keyword was found %2$d times.
fr_CA: La densité du mot-clé est de %1$s, ce qui est trop faible, le mot-clé a été trouvé %2$d fois.

en: Step %1$d: %2$s
fr_CA: Étape %1$d : %2$s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Need help determining your settings? Configure %1$s step-by-step.
fr_CA: Besoin d’aide pour déterminer vos paramètres ? Configurer %1$s étape par étape.

en: No new notifications.
fr_CA: Aucune nouvelle notification.

note: translators: %1$s expands anchor to knowledge base article, %2$s expands to </a>
en: Please refer to %1$sour article about how to connect your website to Google Search Console%2$s if you need assistance.
fr_CA: Veuillez vous référer à l'article %1$s sur la façon de connecter votre site Web à Google Search Console %2$s si vous avez besoin d'aide.

en: Save all
fr_CA: Tout enregistrer

en: Save
fr_CA: Enregistrer

note: translators: %d resolves to the number of alerts being added.
en: You have %d new issue concerning your SEO! | You have %d new issues concerning your SEO!
fr_CA[0]: Vous avez %d nouveau problème concernant votre SEO !
fr_CA[1]: Vous avez %d nouveaux problèmes concernant votre SEO !

note: translators: 1: Author name; 2: Site name.
en: %1$s, Author at %2$s
fr_CA: %1$s, auteur sur %2$s

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: wpSEO data successfully imported. Would you like to %1$sdisable the wpSEO plugin%2$s?
fr_CA: Les données de wpSEO ont été importées. Voulez-vous %1$sdésactiver l’extension wpSEO%2$s ?

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: All in One SEO data successfully imported. Would you like to %1$sdisable the All in One SEO plugin%2$s?
fr_CA: Les données de All in One SEO ont été importées. Voulez-vous %1$sdésactiver l’extension All in One SEO%2$s ?

note: translators: 1,2: link open tag; 3: link close tag.
en: All in One SEO data successfully imported. Would you like to %1$sdisable the All in One SEO plugin%3$s? You've had Google Analytics enabled in All in One SEO, would you like to install our %2$sGoogle Analytics plugin%3$s?
fr_CA: Toutes les données SEO ont été importées avec succès. Voulez-vous %1$s déactivé le plugin SEO All in One %3$s ? Vous avez eu Google Analytics activé dans All in One SEO, souhaitez-vous installer notre %2$s plugin Google Analytics %3$s ?

en: Mobile preview
fr_CA: Prévisualisation "Mobile"

en: Desktop preview
fr_CA: Prévisualisation "PC de bureau"

en: Use queries instead
fr_CA: Utilisez les requêtes à la place

en: Use javascript instead.
fr_CA: Utilisez JavaScript à la place.

en: Select redirect
fr_CA: Sélectionner la redirection

en: Take the online Site Structure Training course and learn how to structure your website!
fr_CA: Suivez le cours « Site Structure » et apprenez comment organiser votre site Web !

en: you are <strong>not</strong> receiving updates.
fr_CA: vous ne recevez <strong>pas</strong> de mises à jour.

en: INACTIVE
fr_CA: INACTIVÉ

en: you are receiving updates.
fr_CA: Vous recevez les mises à jour.

en: ACTIVE
fr_CA: ACTIVÉ

en: <b>Warning!</b> Your %s license is inactive which means you're missing out on updates and support! <a href="%s">Activate your license</a> or <a href="%s" target="_blank">get a license here</a>.
fr_CA: <b>Avertissement !</b> Votre licence %s n'est pas activée ce qui signifie que vous ne profitez pas des mises à jour et du support&nbsp;! <a href="%s">Saisissez votre clé de licence</a> ou <a href="%s" target="_blank">obtenez une licence ici</a>.

en: <b>Warning!</b> You didn't set your %s license key yet, which means you're missing out on updates and support! <a href="%s">Enter your license key</a> or <a href="%s" target="_blank">get a license here</a>.
fr_CA: <b>Avertissement !</b> Votre licence %s n'est pas définie ce qui signifie que vous ne profitez pas des mises à jour et du support ! <a href="%s">Saisissez votre clé de licence</a> ou <a href="%s" target="_blank">obtenez une licence ici</a>.

en: Please provide an SEO title by editing the snippet below.
fr_CA: Merci de fournir un titre SEO en modifiant l’extrait ci-dessous.

en: Meta description preview:
fr_CA: Aperçu de la méta description :

en: Slug preview:
fr_CA: Aperçu de l’identifiant :

en: SEO title preview:
fr_CA: Aperçu du titre SEO :

en: Close snippet editor
fr_CA: Fermer l’éditeur d’extrait

en: Slug
fr_CA: Identifiant

en: Remove marks in the text
fr_CA: Retirer toutes les marques du texte

en: Mark this result in the text
fr_CA: Marquer ce résultat dans le texte

en: Marks are disabled in current view
fr_CA: Les marques sont désactivés dans la vue actuelle

en: Content optimization: Good SEO score
fr_CA: Optimisation du contenu : Bon score SEO

en: Good SEO score
fr_CA: Bon score SEO

en: Content optimization: OK SEO score
fr_CA: Optimisation du contenu : Score SEO OK

en: OK SEO score
fr_CA: Score SEO OK

en: Content optimization: Bad SEO score
fr_CA: Optimisation du contenu : Mauvais score SEO

en: Bad SEO score
fr_CA: Mauvais score SEO

en: Content optimization: Has feedback
fr_CA: Optimisation du contenu : Retour disponible

en: Feedback
fr_CA: Retour

note: Translators: this link is referred to in the content analysis when a slug contains one or more stop words
en: http://en.wikipedia.org/wiki/Stop_words
fr_CA: https://fr.wikipedia.org/wiki/Mot_vide

en: The focus keyword appears in the URL for this page.
fr_CA: Le mot-clé principal apparait dans l’URL de cette page.

en: You have far too little content, please add some content to enable a good analysis.
fr_CA: Vous avez trop peu de contenu, veuillez-en ajouter pour permettre une bonne analyse.

en: The images on this page contain alt attributes.
fr_CA: Les images de cette page contiennent des balises alt.

en: The images on this page do not have alt attributes containing the focus keyword.
fr_CA: Les images de cette page n’ont pas de balise alternative (attribut alt) contenant le mot-clé principal.

en: The images on this page contain alt attributes with the focus keyword.
fr_CA: Les images de cette page contiennent des balises alt correspondantes au mot-clé principal.

en: The text does not contain any subheadings. Add at least one subheading.
fr_CA: Le texte ne contient aucun sous-titre. Essayez d'en ajouter au moins un.

en: None of the paragraphs are too long, which is great.
fr_CA: Aucun des paragraphes n’est trop long, c’est parfait.

en: The length of the meta description is sufficient.
fr_CA: La longueur de votre méta description est suffisante.

en: The meta description contains the focus keyword.
fr_CA: La méta description contient le mot-clé principal.

en: The keyphrase is over 10 words, a keyphrase should be shorter.
fr_CA: La phrase clé fait plus de 10 mots, elle devrait être plus courte.

en: ok
fr_CA: OK

en: Choose an image
fr_CA: Choisir une image

en: Remove the image
fr_CA: Supprimer cette image

en: company logo image preview
fr_CA: Aperçu de l’image du logo de la société

en: Choose image
fr_CA: Choisir une image

en: MailChimp signup failed:
fr_CA: Échec d’inscription à MailChimp :

en: Sign Up!
fr_CA: Abonnez-vous !

en: Name
fr_CA: Nom

en: There is an error with the request.
fr_CA: Une erreur s’est produite avec votre requête.

en: Select profile
fr_CA: Sélectionnez un profil

en: Choose a profile
fr_CA: Choisissez un profil

en: Reauthenticate with Google
fr_CA: Se ré-authentifier avec Google

en: To allow %s to fetch your Google Search Console information, please enter your Google Authorization Code. Clicking the button below will open a new window.
fr_CA: Pour permettre à %s de récupérer vos informations de la Google Search Console, veuillez saisir votre code d’autorisation de Google. Lorsque vous cliquerez sur le bouton ci-dessous une nouvelle fenêtre s’ouvrira.

en: Search Result Preview
fr_CA: Aperçu du résultat de la recherche

en: URL preview:
fr_CA: Aperçu de l’URL :

en: Please provide a meta description by editing the snippet below.
fr_CA: Merci de fournir une méta description en modifiant l’extrait ci-dessous.

en: Edit snippet
fr_CA: Modifier l’extrait

en: Search Result Form
fr_CA: Formulaire du résultat de recherche

en: You can click on each element in the preview to jump to the Snippet Editor.
fr_CA: Vous pouvez cliquez sur n’importe quel élément de l’aperçu pour retourner dans l’éditeur d’extrait.

en: SEO title preview:
fr_CA: Aperçu du titre SEO :

en: This is an example title - edit by clicking here
fr_CA: Un exemple de titre - modifiez-le en cliquant ici

en: Slug preview:
fr_CA: Aperçu de l’identifiant :

en: Meta description preview:
fr_CA: Aperçu de la méta description :

en: Please provide a meta description by editing it here.
fr_CA: Veuillez fournir une méta description en la modifiant ci-dessous.

en: Close search result form
fr_CA: Fermer le formulaire du résultat de recherche

en: A problem occurred when saving the current step, {{link}}please file a bug report{{/link}} describing what step you are on and which changes you want to make (if any).
fr_CA: Un problème est survenu lors de l’enregistrement de l’étape en cours, {{link}}veuillez envoyer un rapport de bug{{/link}} décrivant l’étape sur laquelle vous vous trouvez et quels changements vous voulez y faire (le cas échéant).

en: Close the Wizard
fr_CA: Fermer l’assistant

en: Previous step
fr_CA: Étape précédente

en: Next step
fr_CA: Étape suivante

en: Export settings
fr_CA: Exporter les réglages

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium translators: %s expands to Yoast SEO Premium.
en: Get %s now!
fr_CA: Obtenir %s maintenant !

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO Premium.
en: You're not getting the benefits of %1$s yet. If you had %1$s, you could use its awesome features:
fr_CA: Vous ne bénéficiez pas encore des avantages de %1$s. Si vous utilisiez %1$s, vous pourriez utiliser ces superbes fonctionnalités :

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: %1$s video tutorial
fr_CA: Tutoriel vidéo de %1$s

note: translators: %s expands to Yoast SEO.
en: Go back to the %s dashboard.
fr_CA: Retourner sur le tableau de bord de %s.

note: translators: %1$s is the notification dismissal link start tag, %2$s is the link closing tag.
en: %1$sPlease don't show me this notification anymore%2$s
fr_CA: %1$sMerci de ne plus m’afficher cette notification%2$s

note: translators: %1$s is a link start tag to the bugreport guidelines on the Yoast knowledge base, %2$s is the link closing tag.
en: If you are experiencing issues, %1$splease file a bug report%2$s and we'll do our best to help you out.
fr_CA: Si vous rencontrez des problèmes, %1$sveuillez remplir un rapport de bug%2$s et nous ferons notre possible pour vous aider.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s is a link start tag to the plugin page on WordPress.org, %3$s is the link closing tag.
en: We've noticed you've been using %1$s for some time now; we hope you love it! We'd be thrilled if you could %2$sgive us a 5 stars rating on WordPress.org%3$s!
fr_CA: Nous avons remarqué que vous utilisez %1$s depuis un certain temps ; nous espérons que vous l’adorez ! Nous serions très heureux si vous pouviez %2$snous attribuer 5 étoiles sur WordPress.org%3$s !

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO for WordPress Training, %2$s to Yoast SEO for WordPress.
en: Take the %1$s course and become a certified %2$s expert!
fr_CA: Suivez le cours %1$s et devenez un expert certifié %2$s !

note: translators: %1$s expands to a link start tag to the Yoast Services page, %2$s is the link closing tag.
en: Do you want to get a grip on your own SEO-strategy? Learn all about it in one of %1$sour courses%2$s.
fr_CA: Voulez-vous obtenir une assistance sur votre propre stratégie SEO ? Apprenez tout dans l’un de nos %1$scours%2$s.

note: translators: %s expands to Yoast SEO.
en: %s &rsaquo; Configuration Wizard
fr_CA: %s &rsaquo; Assistant de configuration

note: translators: %1$s expands to Yoast WooCommerce SEO.
en: Buy the %1$s plugin now and optimize your shop today to improve your product promotion!
fr_CA: Achetez l'extension %1$s dès maintenant pour améliorer l’optimisation des produits de votre boutique en ligne !

note: translators: %1$s expands to a link start tag to the Yoast plugin page, %2$s is the link closing tag.
en: Take your SEO to the next level and outrank your competition with our %1$sSEO plugins%2$s.
fr_CA: Passez votre SEO au niveau supérieur et faites mordre la poussière à vos compétiteurs avec nos  %1$sextensions SEO%2$s.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO Premium.
en: Let our experts set up your %1$s plugin!
fr_CA: Laissez nos experts configurer votre extension %1$s !

note: translators: %1$s expands to a link start tag to the Yoast Services page, %2$s to Yoast, %3$s is the link closing tag.
en: Do you want to know how to improve your rankings? %1$sLet team %2$s help you!%3$s
fr_CA: Voulez-vous apprendre comment améliorer vos classements dans les moteurs de recherche ? %1$sLaissez l’équipe %2$s vous aider !%3$s

en: Courses
fr_CA: Cours

en: Date archives settings
fr_CA: Réglages des archives de date

en: Author archives settings
fr_CA: Réglages des archives d’auteur

en: Remove keyword
fr_CA: Supprimer le mot-clé

note: translators: %1$s expands to the image recommended width, %2$s to its height.
en: %1$s by %2$s
fr_CA: %1$s par %2$s

note: translators: %s: '%%term_title%%' variable used in titles and meta's template that's not compatible with the given template
en: Warning: the variable %s cannot be used in this template. See the help center for more info.
fr_CA: Avertissement : la variable %s ne peut pas être utilisée dans ce modèle. Consultez le centre d’aide pour plus d’informations.

en: Choose your settings.zip file
fr_CA: Choisissez les réglages de votre fichier .zip

en: Open the configuration wizard
fr_CA: Ouvrir l’assistant de configuration

en: Configuration wizard
fr_CA: Assistant de configuration

en: Enter the meta keywords
fr_CA: Saisissez les mots-clés méta

en: Enter a focus keyword
fr_CA: Saisissez un mot-clé principal

note: translators: %1$s expands anchor to premium plugin page, %2$s expands to </a>
en: By the way, did you know we also have a %1$sPremium plugin%2$s? It offers advanced features, like a redirect manager and support for multiple keywords. It also comes with 24/7 personal support.
fr_CA: Au fait, savez-vous que nous avons aussi une %1$sextension Premium%2$s ? Elle offre des fonctionnalités avancées, tel qu’un gestionnaire de redirection et la prise en charge des mots-clés multiples. Elle donne également accès à un support personnalisé 24/7.

en: (no title)
fr_CA: (sans titre)

en: %1$s comes with a lot of features. You can enable / disable some of them below.
fr_CA: %1$s intègre de nombreuses fonctionnalités. Vous pouvez activer/désactiver certaines d’entre elles ci-dessous.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: The %1$s admin bar menu contains useful links to third-party tools for analyzing pages and makes it easy to see if you have new notifications.
fr_CA: La barre de menu d'administration de %1$s contient des liens utiles vers des outils tiers pour l’analyse de vos pages et facilite l’affichage de nouvelles notifications.

en: Admin bar menu
fr_CA: Menu de la barre d’administration

note: translators: %1$s expands to Ryte.
en: The %1$s integration checks daily if your site is still indexable by search engines and notifies you when this is not the case.
fr_CA: L’intégration de %1$s vérifie quotidiennement si votre site est toujours indexable par les moteurs de recherche et vous avertit lorsque ce n’est plus le cas.

en: The advanced settings include site-wide settings for your titles and meta descriptions, social metadata, sitemaps and much more.
fr_CA: Les réglages avancés incluent des réglages au niveau du site pour vos titres, méta descriptions, métadonnées sociales, plan de site et bien plus encore.

en: Advanced settings pages
fr_CA: Pages de réglages avancés

en: Features
fr_CA: Fonctionnalités

en: More info
fr_CA: Plus d’infos

en: Gain access to our 24/7 support team.
fr_CA: Accédez à notre équipe de support 24/7.

en: Check what your Facebook or Twitter post will look like.
fr_CA: Vérifiez à quoi ressemblera votre message Facebook ou Twitter.

en: Social Previews
fr_CA: Aperçu des réseaux sociaux

en: Optimize a single post for up to 5 keywords.
fr_CA: Optimisez un article jusqu'à 5 mots clés.

en: Create and manage redirects within your WordPress install.
fr_CA: Créez et gérez les redirections directement depuis votre installation WordPress.

en: Meta robots index
fr_CA: Méta Robots Index

en: SEO title
fr_CA: Titre SEO

note: Translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to Yoast SEO Premium, %3$s opens the link, %4$s closes the link.
en: While we strive to make setting up %1$s as easy as possible, we understand it can be daunting. If you’d rather have us set up %1$s for you (and get a copy of %2$s in the process), order our %3$s%1$s configuration service%4$s here!
fr_CA: Tandis que nous essayons de rendre l’installation de %1$s aussi simple que possible, nous comprenons que cela peut rester intimidant. Si vous préférez que nous configurions %1$s pour vous (et obtenir une copie de %2$s), commandez nos %3$sservices de configuration de %1$s%4$s ici !

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: Welcome to the %1$s configuration wizard. In a few simple steps we'll help you configure your SEO settings to match your website's needs!
fr_CA: Bienvenue dans l’assistant de configuration de %1$s. En quelques étapes simples, nous vous aiderons à configurer vos réglages de SEO pour correspondre aux besoins de votre site Web !

en: Please add all your relevant social profiles. We use these to let search engines know about them, and to enhance your social metadata:
fr_CA: Veuillez ajouter tous vos profils sociaux. Nous les utilisons pour informer les moteurs de recherche de leurs existences, et donc améliorer vos métadonnées sociales :

en: Other personal site
fr_CA: Site personnel autre

en: Other corporate site
fr_CA: Site d’entreprise autre

en: Small business site
fr_CA: Site de petite entreprise

en: News site
fr_CA: Site d’actualités

en: Webshop
fr_CA: Boutique en ligne

note: translators: %1$s resolves to the home_url of the blog.
en: What kind of site is %1$s?
fr_CA: Quel genre de site est %1$s ?

en: Google shows your website's name in the search results, if you want to change it, you can do that here.
fr_CA: Google affiche le nom de votre site dans ses résultats de recherche, si vous souhaitez le modifier, vous pouvez le faire ici.

en: Greater than sign
fr_CA: Signe supérieur à

en: Less than sign
fr_CA: Signe inférieur à

en: Right angle quotation mark
fr_CA: Guillemet droit à angle droit

en: Left angle quotation mark
fr_CA: Guillemet gauche à angle droit

en: Small tilde
fr_CA: Petit tilde

en: Vertical bar
fr_CA: Barre verticale

en: Low asterisk
fr_CA: Astérisque bas

en: Asterisk
fr_CA: Astérisque

en: Bullet
fr_CA: Puces

en: Middle dot
fr_CA: Point au milieu

en: Em dash
fr_CA: Tiret Em

en: En dash
fr_CA: Tiret En

en: Dash
fr_CA: Tiret

en: Choose the symbol to use as your title separator. This will display, for instance, between your post title and site name. Symbols are shown in the size they'll appear in the search results.
fr_CA: Choisissez le symbole à utiliser comme séparateur de titre. il sera affiché, par exemple, entre le titre de votre article et le nom de votre site. Les symboles sont présentés à la taille affichée dans les résultats de recherche.

en: Please specify which of the following public post types you would like Google to see.
fr_CA: Veuillez spécifier les types de contenu publics que vous souhaitez voir apparaître sur Google.

en: The name of the person
fr_CA: Le nom de la personne

en: No
fr_CA: Non

en: Yes
fr_CA: Oui

en: Does, or will, your site have multiple authors?
fr_CA: Votre site a, aura, plusieurs auteurs ?

en: Development (this site is running locally for development purposes)
fr_CA: En développement (c’est un site qui fonctionne localement à des fins de développement)

en: Staging (this is a copy of a live site used for testing purposes only)
fr_CA: En pré production (c’est une copie d’un site en ligne utilisé à des fins de test uniquement)

en: Production (this is a live site with real traffic)
fr_CA: En production (c’est un site en ligne avec un réel trafic)

note: Translators: %1$s resolves to the home_url of the blog.
en: Please specify the environment in which this site - %1$s - is running.
fr_CA: Veuillez spécifier l’environnement dans lequel ce site -%1$s - fonctionne.

en: The name of the company
fr_CA: Le nom de la société

en: Provide an image of the company logo
fr_CA: Fournir l’image du logo de la société

en: Hidden
fr_CA: Masqué

note: Translators: %1$s expands to the name of the post type. The options given to the user are "visible" and "hidden"
en: The post type "%1$s" should be
fr_CA: Le type de contenu « %1$s » devrait être

en: WordPress automatically generates an URL for each media item in the library. Enabling this will allow for google to index the generated URL.
fr_CA: WordPress génère automatiquement une URL pour chaque élément de support dans la bibliothèque. L’activation permettra à Google d’indexer l’URL générée.

en: Success!
fr_CA: C’est validé !

en: Title settings
fr_CA: Réglages des titres

en: Multiple authors
fr_CA: Plusieurs auteurs

en: Post type visibility
fr_CA: Visibilité du type de contenu

en: Social profiles
fr_CA: Profils sociaux

en: Site type
fr_CA: Type de site

en: Environment
fr_CA: Environnement

en: Welcome!
fr_CA: Bienvenue !

note: translators: %1$s resolves to the option name passed to the lookup registration
en: Yoast option %1$s not found.
fr_CA: L’option %1$s de Yoast est introuvable.

note: translators: %s expands to <span lang="en">noindex</span>
en: Posts that are set to &#8220;%s&#8221;
fr_CA: Les articles qui sont réglés sur « %s »

en: Google Structured Data Test
fr_CA: Test de données structurées de Google

en: Posts list
fr_CA: Liste d’articles

en: Posts list navigation
fr_CA: Navigation de la liste d’articles

en: Filter posts list
fr_CA: Filtrer la liste des articles

en: Note that links to archives might be still output by your theme and you would need to remove them separately.
fr_CA: Notez que les liens vers les archives pourraient être encore affichés par votre thème et que vous aurez besoin de les enlever séparément.

en: View credits
fr_CA: Voir les crédits

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Take a look at the people that create %1$s.
fr_CA: Découvrez les personnes qui créent %1$s.

en: Team and contributors
fr_CA: Équipe et contributeurs

note: translators: %s expands to the current taxonomy index value
en: Default for this taxonomy type, currently: %s
fr_CA: Valeur par défaut pour ce type de taxinomie, actuellement : %s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO extensions
en: %1$s to optimize your site even further
fr_CA: %1$s pour optimiser encore plus votre site

en: Comes with our 30-day no questions asked money back guarantee
fr_CA: Livré avec une garantie 100 % satisfait ou remboursé sans demande de justification.

note: translators: Text between %1$s and %2$s will only be shown to screen readers. %3$s expands to the product name.
en: More information %1$sabout %3$s%2$s
fr_CA: Plus d’informations %1$sà propos de %3$s %2$s

note: translators: $1$s expands to Yoast SEO Premium
en: Buy %1$s
fr_CA: Achetez %1$s

en: Installed
fr_CA: Installée

en: gain access to our 24/7 support team.
fr_CA: accédez à notre équipe de support 24/7.

en: Premium support
fr_CA: Support Premium

en: check what your Facebook or Twitter post will look like.
fr_CA: vérifiez à quoi ressemblera votre message Facebook ou Twitter.

en: Social previews
fr_CA: Aperçu des réseaux sociaux

en: optimize a single post for up to 5 keywords.
fr_CA: optimisez un article avec jusqu'à 5 mots clés.

en: Multiple focus keywords
fr_CA: Mots-clés principaux multiples

en: create and manage redirects from within your WordPress install.
fr_CA: créez et gérez les redirections directement depuis votre installation WordPress.

en: Redirect manager
fr_CA: Gestionnaire de redirection

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO Premium
en: %1$s, take your optimization to the next level!
fr_CA: %1$s emmène votre optimisation au niveau supérieur !

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to WooCommerce
en: A seamless integration between %1$s and %2$s
fr_CA: Une intégration invisible entre %1$s et %2$s

note: translators: %1$s expands to Yoast, %2$s expands to WooCommerce
en: Use %1$s breadcrumbs instead of %2$s ones
fr_CA: Utiliser les fils d’Ariane de %1$s plutôt que ceux de %2$s.

en: Improve sharing on Pinterest
fr_CA: Améliorez les partages sur Pinterest

en: Improve the usability of your contact page
fr_CA: Améliorez la facilité d’utilisation de votre page de contact.

en: Easily insert Google Maps, a store locator, opening hours and more
fr_CA: Insérez facilement Google Maps, un localisateur de boutique, des horaires d’ouverture et bien plus

en: Get found by potential clients
fr_CA: Soyez facilement trouvé par de nouveaux prospects.

en: Creates XML News Sitemaps
fr_CA: Crée des sitemaps XML d’actualités

en: Immediately pings Google on the publication of a new post
fr_CA: Pingez immédiatement Google lors de la publication d’un nouvel article.

en: Optimize your site for Google News
fr_CA: Optimisez votre site pour Google Actualités.

en: Make videos responsive through enabling fitvids.js
fr_CA: Rendez vos vidéos responsive en activant fitvids.js

en: Enhance the experience of sharing posts with videos
fr_CA: Améliorez l’expérience du partage d’articles avec des vidéos.

en: Show your videos in Google Videos
fr_CA: Affiche vos vidéos dans Google Vidéos

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: The following file is blocking your XML sitemaps from working properly. Either delete it (this can be done with the "Fix it" button) or disable %1$s XML sitemaps. | The following files are blocking your XML sitemaps from working properly. Either delete them (this can be done with the "Fix it" button) or disable %1$s XML sitemaps.
fr_CA[0]: Le fichier suivant empêche vos sitemaps XML de fonctionner correctement. Supprimez-le (cela peut être fait avec le bouton « Réparez ») ou désactivez les sitemaps XML de %1$s.
fr_CA[1]: Les fichiers suivants empêchent vos sitemaps XML de fonctionner correctement. Supprimez-les (cela peut être fait avec le bouton « Réparez ») ou désactivez les sitemaps XML de %1$s.

en: Crawl issues list
fr_CA: Liste des problèmes d’exploration

en: Crawl issues list navigation
fr_CA: Navigation de la liste des problèmes d’exploration

note: translators: %d: number of knowledge base search results found.
en: Number of search results: %d
fr_CA: Nombre de résultats de recherche : %d

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221;
fr_CA: Modifier &#8220;%s&#8221;

en: Filter by post type
fr_CA: Filtrer par type de contenu

en: Show All Post Types
fr_CA: Afficher tous les types de contenu

en: Go Premium
fr_CA: Passer à la version Premium

en: Files successfully removed.
fr_CA: Fichiers bien supprimés.

note: translators: %s expands to the directory path and name.
en: The directory %s could not be removed. Please remove it via FTP.
fr_CA: Le fichier %s n’a pas pu être supprimé. Veuillez le faire par le biais de votre logiciel FTP.

en: Google Trends
fr_CA: Tendances Google

en: Removes the keyword tab from the metabox and disables all SEO-related suggestions.
fr_CA: Retire l’onglet du mot-clé de la boite à méta et désactive toutes les suggestions SEO relatives.

en: Disable SEO analysis
fr_CA: Désactiver l’analyse SEO

en: Twitter settings
fr_CA: Réglages Twitter

en: Pinterest settings
fr_CA: Réglages Pinterest

en: Google+ settings
fr_CA: Réglages Google+

en: Facebook settings
fr_CA: Réglages Facebook

en: To let search engines know which social profiles are associated to this site, enter them below:
fr_CA: Pour permettre aux moteurs de savoir quels profils sociaux sont associés à ce site, veuillez les saisir ci-dessous :

en: Your social profiles
fr_CA: Vos profils sociaux

en: User sitemap settings
fr_CA: Réglages sitemap des utilisateurs

en: Taxonomies sitemap settings
fr_CA: Réglages sitemap des taxinomies

en: Post types sitemap settings
fr_CA: Réglages sitemap des types de contenu

en: Entries per sitemap page
fr_CA: Entrées par page du sitemap

en: Your XML Sitemap
fr_CA: Votre sitemap XML

en: Excluded posts settings
fr_CA: Réglages des articles exclus

note: translators: %1$s and %2$s expand to a link to the SEO Permalinks settings page.
en: As you are redirecting attachment URLs to parent post URLs, these settings will currently only have an effect on unattached media items! So remember: If you change the %1$sattachment redirection setting%2$s in the future, the below settings will take effect for *all* media items.
fr_CA: Comme vous redirigez les URL des fichiers joints vers les URL des articles parents, ces réglages n’auront d’effet que sur les médias non attachés ! Rappelez-vous : si vous modifiez le %1$sréglage des redirections des fichiers joints%2$s dans le futur, les réglages ci-dessous seront effectifs sur *TOUS* les médias.

en: Removes the keyword tab from the metabox and disables all keyword-related suggestions.
fr_CA: Retire l’onglet des mots-clés de la boite à méta et désactive toutes les suggestions de mots-clés relatifs.

en: Keyword analysis
fr_CA: Analyses de mot-clés

en: Title separator symbol
fr_CA: Caractère de séparation du titre

en: Security setting
fr_CA: Réglage de sécurité

en: Restore default settings
fr_CA: Réinitialiser les réglages par défaut

en: RSS feed settings
fr_CA: Réglages des flux RSS

en: Stop words in slugs.
fr_CA: Mots d’arrêt dans les identifiants.

en: Breadcrumbs settings
fr_CA: Réglages du fil d’Ariane

en: Make primary
fr_CA: Rendre principal

en: Content optimization
fr_CA: Optimisation du contenu

en: Enter your Google Authorization Code and press the Authenticate button.
fr_CA: Saisissez votre code d’autorisation de Google et appuyez sur le bouton d’authentification.

note: Translators: %1$s: expands to Yoast SEO, %2$s expands to Google Search Console.
en: To allow %1$s to fetch your %2$s information, please enter your Google Authorization Code. Clicking the button below will open a new window.
fr_CA: Pour permettre à %1$s de récupérer vos informations de %2$s, veuillez saisir votre code d’autorisation de Google. Lorsque vous cliquerez sur le bouton ci-dessous une nouvelle fenêtre s’ouvrira.

en: Knowledge base article
fr_CA: Article de la base de connaissances

en: Open the knowledge base article in a new window or read it in the iframe below
fr_CA: Ouvrez l’article de la base de connaissances dans une nouvelle fenêtre ou lisez-le dans l’iframe ci-dessous.

en: Back to search results
fr_CA: Retour au résultats de recherche

en: Search results
fr_CA: Résultats de recherche

en: Yoast SEO video tutorial
fr_CA: Tutoriel vidéo de Yoast SEO

en: Disable readability analysis
fr_CA: Désactiver l’analyse de lisibilité

en: Removes the readability tab from the metabox and disables all readability-related suggestions.
fr_CA: Retire l’onglet de la lisibilité de la boite à méta et désactive toutes les suggestions liées à la lisibilité.

en: Readability analysis
fr_CA: Analyse de la lisibilité

en: Needs improvement
fr_CA: Besoin d’amélioration

en: Readability
fr_CA: Lisibilité

note: translators: %1$s resolves to https://github.com/Yoast/wordpress-seo
en: You are trying to load non-minified files, these are only available in our development package. Check out %1$s to see all the source files.
fr_CA: Vous essayez de charger des fichiers non minifiés, ceux-ci ne sont disponibles que dans notre paquet de développement. Rendez-vous sur %1$s pour voir tous les fichiers source.

en: You have a new issue concerning your SEO!
fr_CA: Vous avez un nouveau problème concernant votre référencement !

note: translators: 1: number; 2: number received from user.
en: "Max entries per sitemap page" should be below %1$s to meet Google's requirements, which %2$s is not.
fr_CA: « Entrées maximum par page du sitemap » doit être un nombre inférieur à %1$s selon les exigences de Google, %2$s ne l’est pas.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s Dashboard
fr_CA: Tableau de bord de %1$s

en: Restore this item.
fr_CA: Récupérer cet élément.

en: Dismiss this item.
fr_CA: Rejeter cet élément.

en: Good job! We could detect no serious SEO problems.
fr_CA: Beau travail ! Nous n’avons détecté aucun problème sérieux de référencement.

en: We have detected the following issues that affect the SEO of your site.
fr_CA: Nous avons détecté les problèmes suivants qui affectent le référencement de votre site.

en: Problems
fr_CA: Problèmes

en: We're always grateful for patches from non-regular contributors, in %1$s %2$s, patches from the following people made it in:
fr_CA: Nous sommes toujours reconnaissants pour les correctifs venant de contributeurs occasionnels. Dans %1$s %2$s nous tenions a remercier les personnes suivantes pour cela :

en: Community contributors
fr_CA: Contributeurs communautaires

en: Tester
fr_CA: Testeur

en: Quality Assurance & Testing
fr_CA: Contrôleur de la qualité & Testeur

en: Yoast Developers
fr_CA: Développeurs Yoast

en: Development Leaders
fr_CA: Chefs de projet

en: Linguist
fr_CA: Linguiste

en: Head R&D
fr_CA: Chef R&D

en: Product Management
fr_CA: Gestion du projet

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: This is the content analysis, a collection of content checks that analyze the content of your page. %1$sLearn more about the Content Analysis Tool%2$s.
fr_CA: Ceci est l’analyse de contenu, une collection de vérifications qui analysent le contenu de votre page. %1$sPlus d’infos sur l’outil d’analyse de contenu%2$s.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Pick the main keyword or keyphrase that this post/page is about. %1$sLearn more about the Focus Keyword%2$s.
fr_CA: Choisissez le mot-clé principal ou la phrase-clé principale de cet article/cette page. %1$sEn savoir plus sur les mots-clés principaux%2$s.

en: Analysis
fr_CA: Analyse

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: This is a rendering of what this post might look like in Google's search results. %1$sLearn more about the Snippet Preview%2$s.
fr_CA: Voilà un aperçu de cet article dans les résultats de recherche Google. %1$sPlus d’infos sur la prévisualisation de l’extrait de code%2$s.

en: Not available
fr_CA: Non disponible

en: Enter your focus keyword
fr_CA: Saisissez votre mot-clé principal

en: Keyword:
fr_CA: Mot-clé :

note: translators: %1$s expands to Yoast News SEO.
en: Buy the %1$s plugin now and start optimizing to get your site featured in Google News!
fr_CA: Achetez l’extension %1$s maintenant pour améliorer l’optimisation de votre site et apparaître dans les Google Actualités !

note: translators: %1$s expands to Yoast Local SEO.
en: Buy the %1$s plugin now to improve your site&#8217;s Local SEO and ranking in Google Maps!
fr_CA: Achetez l’extension %1$s maintenant pour améliorer le référencement local de votre site et son classement dans Google Maps !

note: translators: %1$s expands to Yoast Video SEO.
en: Buy the %1$s plugin now and optimize your videos for video search results and social media!
fr_CA: Achetez l’extension %1$s maintenant pour améliorer l’optimisation de vos vidéos dans les résultats des recherches de vidéos et dans les réseaux sociaux !

en: Take the online Basic SEO Training course and learn the fundamentals of SEO!
fr_CA: Suivez le cours en ligne Basic Training SEO et apprenez les fondamentaux du référencement !

en: Take the online SEO Copywriting Training course and learn how to write awesome copy that ranks!
fr_CA: Suivez le cours en ligne de formation à la rédaction SEO et apprenez à écrire de superbes textes qui vont aider votre référencement !

en: Filter by SEO Score
fr_CA: Filtrer par score SEO

en: Meta description not set.
fr_CA: La méta description n’est pas définie.

en: Video tutorial
fr_CA: Tutoriel vidéo

en: Email support
fr_CA: Support par courriel

note: translators: %s: expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Email support is a %s feature
fr_CA: Le support par courriel est une fonctionnalité %s

en: Knowledge base
fr_CA: Base de connaissance

en: Open
fr_CA: Ouvrir

en: Back
fr_CA: Retour

en: search
fr_CA: recherche

en: Loading...
fr_CA: En cours de chargement...

en: Something went wrong. Please try again later.
fr_CA: Quelque chose s’est mal passé. Veuillez réessayer ultérieurement.

en: Search the Yoast knowledge base
fr_CA: Chercher dans la base de connaissance de Yoast

en: No results found.
fr_CA: Aucun résultat trouvé.

en: Dashboard
fr_CA: Tableau de bord

note: translators: %1$s resolves to the starting tag of the link to the permalink settings page, %2$s resolves to the closing tag of the link
en: You can fix this on the %1$sPermalink settings page%2$s.
fr_CA: Vous pouvez corriger cela sur la %1$spage des réglages des permaliens%2$s.

note: translators: %1$s resolves to the opening tag of the link to the comment setting page, %2$s resolves to the closing tag of the link
en: Simply uncheck the box before "Break comments into pages..." on the %1$sComment settings page%2$s.
fr_CA: Il suffit de décocher la case avant « Diviser les commentaires en pages, avec... » sur la %1$spage des réglages Discussion%2$s.

en: Paging comments is enabled, this is not needed in 999 out of 1000 cases, we recommend to disable it.
fr_CA: La pagination des commentaires est activée, ce n’est pas nécessaire dans 99% des cas, nous vous recommandons de la désactiver.

en: Replaced with the primary category of the post/page
fr_CA: Remplacé par la catégorie principale de l’article/page

en: Pinterest confirmation
fr_CA: Vérification de Pinterest

en: If you have already confirmed your website with Pinterest, you can skip the step below.
fr_CA: Si vous avez déjà confirmé votre site Web avec Pinterest, vous pouvez ignorer l’étape ci-dessous.

en: You can choose to not include users without posts.
fr_CA: Vous pouvez choisir de ne pas inclure les utilisateurs sans articles.

en: Users without posts
fr_CA: Utilisateurs sans article

en: The user sitemap contains the author archive URLs for every user on your site.
fr_CA: La sitemap de l’utilisateur contient les URL de l’archive des auteurs de tous les utilisateurs de votre site.

en: Format-based archives
fr_CA: Archives par formats

en: Webmaster Tools verification
fr_CA: Vérification des outils pour les webmasters

note: translators: %s expands to Yoast SEO for WordPress
en: Enroll in the %s training &raquo;
fr_CA: S’inscrire à la formation de %s &raquo;

note: translators: %$1s expands to Yoast SEO
en: Follow our %1$s for WordPress training and become a certified %1$s Expert!
fr_CA: Suivez notre %1$s de formation WordPress  et devenez un expert certifié %1$s !

note: translators: %s expands to Yoast SEO.
en: Want to be a %s Expert?
fr_CA: Vous voulez être un expert %s ?

en: Need some help?
fr_CA: Besoin de plus d’aide ?

en: Show information about the focus keyword
fr_CA: Afficher des informations sur l’analyse du mot-clé principal

en: Show information about the content analysis
fr_CA: Afficher des informations sur l’analyse du contenu

en: Show information about the snippet editor
fr_CA: Afficher les informations concernant l’éditeur d’extrait

note: translators: %s expands to the product name
en: Buy %s
fr_CA: Achetez %s

en: Show information about errors in category 'Soft 404'
fr_CA: Afficher des informations sur les erreurs dans la catégorie « Soft 404 »

en: Show information about errors in category 'Server'
fr_CA: Afficher des informations sur les erreurs dans la catégorie « Serveur »

en: Show information about errors in category 'Blocked'
fr_CA: Afficher des informations sur les erreurs dans la catégorie « Bloqué »

en: Show information about errors in category 'Other'
fr_CA: Afficher des informations sur les erreurs dans la catégorie « Autre »

en: Show information about errors in category 'Not Found'
fr_CA: Afficher des informations sur les erreurs dans la catégorie « Non trouvé »

en: Show information about errors in category 'Access Denied'
fr_CA: Afficher des informations sur les erreurs dans la catégorie « Accès refusé »

en: Help center
fr_CA: Centre d’aide

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: New %1$s Title
fr_CA: Nouveau titre %1$s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Existing %1$s Title
fr_CA: Titre %1$s actuel

en: Expected an integer as input.
fr_CA: L’entrée doit être un entier.

en: Trying to build the sitemap cache key, but the postfix and prefix combination leaves too little room to do this. You are probably requesting a page that is way out of the expected range.
fr_CA: Tentative de construction d’une clé de cache sécurisée pour la sitemap, mais la combinaison du suffixe et du préfixe laisse trop peu de place pour le faire. Vous demandez probablement une page qui est bien loin de la plage attendue.

en: Note: this feature has been deprecated, as the SEO value is close to 0 these days. If you disable it you will not be able to put it back on.
fr_CA: Remarque : cette fonctionnalité est obsolète, car la valeur SEO est proche de 0 de nos jours. Si vous la désactivez il ne sera pas de la remettre.

en: Redirect
fr_CA: Redirection

en: No redirect
fr_CA: Pas de redirection

en: Remove
fr_CA: Enlever

en: Keep
fr_CA: Conserver

en: Bold the last page
fr_CA: Mettre en gras la dernière page

en: Regular
fr_CA: Normal

en: Bold
fr_CA: Gras

en: Show Blog page
fr_CA: Afficher la page de blog

note: translators: %s is the taxonomy title. This will be shown to screenreaders
en: Primary %s
fr_CA: %s principal

en: Primary
fr_CA: Principal

note: translators: accessibility text. %1$s expands to the term title, %2$s to the taxonomy title.
en: Make %1$s primary %2$s
fr_CA: Faire de %1$s le %2$s principal

en: Integrations
fr_CA: Intégrations

en: Term is set to noindex.
fr_CA: Le terme est réglé sur noindex.

en: Filter specific user roles
fr_CA: Filtrer les rôles spécifiques d’utilisateurs

en: Not in sitemap
fr_CA: Pas dans la sitemap

en: In sitemap
fr_CA: Dans la sitemap

en: Author / user sitemap
fr_CA: Sitemap auteur/utilisateur

en: XML sitemap functionality
fr_CA: Fonctionnalité de la sitemap XML

en: Subpages of archives
fr_CA: Sous-pages d’archives

en: Author archives
fr_CA: Archives de l’auteur

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Show
fr_CA: Afficher

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: The advanced section of the %1$s meta box allows a user to noindex posts or change the canonical. These are things you might not want if you don't trust your authors, so by default, only administrators can do this. Enabling the advanced box allows all users to change these settings.
fr_CA: La zone avancée de la méta boite de %1$s permet à un utilisateur de définir les articles en noindex ou de changer le lien canonique. Ce que vous ne voudriez peut-être pas permettre à vos auteurs, donc par défaut, seuls les administrateurs peuvent le faire. Activer cette zone en donne l’accès à tous les utilisateurs.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Advanced part of the %1$s meta box
fr_CA: Zone avancée de la méta boite de %1$s

en: Enabled
fr_CA: Activé

en: Disabled
fr_CA: Désactivé

note: translators: %s: wp_title() function
en: The separator defined in your theme's %s tag.
fr_CA: Le séparateur défini dans la balise %s de votre thème.

en: Import from wpSEO
fr_CA: Importer depuis wpSEO

note: translators: %s expands to <code>?replytocom</code>
en: Remove the %s variables.
fr_CA: Supprimer les variables %s.

note: translators: %s expands to <code>/category/</code>
en: Strip the category base (usually %s) from the category URL.
fr_CA: Retire la base de la catégorie (généralement %s) de l&rsquo;URL de la catégorie.

en: Analyze entire site
fr_CA: Analyser le site en entier

en: Fetch the current status
fr_CA: Récupérer l’état actuel

en: Your homepage can be indexed by search engines.
fr_CA: Votre page d’accueil peut être indexée par les moteurs de recherche.

note: translators: %1$s expands to Ryte.
en: Indexability check by %1$s
fr_CA: Indexibilité vérifiée par %1$s

en: Architect
fr_CA: Architecte

note: translators: %1$s expands to the social network name
en: If you want to use an image for sharing on %1$s, you can upload / choose an image or add the image URL here.
fr_CA: Si vous souhaitez utiliser une image pour partager sur %1$s, vous pouvez télécharger / choisir une image ou ajouter son url ici.

note: translators: %1$s expands to the social network name
en: If you don't want to use the meta description for sharing on %1$s but want another description there, write it here.
fr_CA: Si vous ne voulez pas utiliser la méta description pour le partage de l’article sur %1$s, mais plutôt une autre description, écrivez-la ici.

note: translators: %1$s expands to the social network name
en: If you don't want to use the title for sharing on %1$s but instead want another title there, write it here.
fr_CA: Si vous ne souhaitez pas utiliser le titre de l&rsquo;article pour le partager sur %1$s, mais que vous souhaitez un autre titre, écrivez-le ici.

note: translators: 1: opens a link to a related knowledge base article. 2: closes the link translators: %1$s: opens a link to a related knowledge base article. %2$s: closes the link.
en: %1$sYour homepage cannot be indexed by search engines%2$s. This is very bad for SEO and should be fixed.
fr_CA: %1$sVotre page d’accueil ne peut pas être indexée par les moteurs de recherche%2$s. C’est très mauvais pour le SEO et doit être résolu.

en: Once Weekly
fr_CA: Une fois par semaine

en: Snippet editor
fr_CA: Éditeur d’extrait

en: Add keyword
fr_CA: Ajouter un mot-clé

en: wpSEO has been deactivated
fr_CA: wpSEO a été désactivé

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The plugin wpSEO has been detected. Do you want to %1$simport its settings%2$s?
fr_CA: L’extension wpSEO a été détectée. Voulez-vous %1$simporter ses réglages%2$s ?

en: Twitter metadata
fr_CA: métadonnées Twitter

en: Facebook / Open Graph metadata
fr_CA: métadonnées Facebook / Open Graph

en: Recalculating SEO scores for all pieces of content with a focus keyword.
fr_CA: Recalcule en cours des scores SEO pour tous les contenus avec un mot-clé.

note: translators: 1: expands to a <span> containing the number of posts recalculated. 2: expands to a <strong> containing the total number of posts.
en: %1$s of %2$s done.
fr_CA: %1$s de %2$s effectué.

note: translators: %s expands to the actual filter/action that has been used.
en: %s filter/action
fr_CA: %s filtre/action

note: translators: 1: is a link to 'admin_url / admin.php?page=wpseo_tools&recalculate=1' 2: closing link tag
en: We've updated our SEO score algorithm. %1$sRecalculate the SEO scores%2$s for all posts and pages.
fr_CA: Nous avons mis à jour l’algorithme de calcul de nos scores SEO. %1$sCliquez ici pour les recalculer%2$s pour l’ensemble de vos articles et pages.

note: Author of the plugin/theme
en: Team Yoast
fr_CA: L’équipe Yoast

note: Description of the plugin/theme
en: The first true all-in-one SEO solution for WordPress, including on-page content analysis, XML sitemaps and much more.
fr_CA: La première solution SEO tout-en-un pour WordPress, y compris l’analyse des pages de contenu, les sitemaps XML et bien plus encore.

en: Activation failed:
fr_CA: Échec de l’activation :

en: The filter extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
fr_CA: L’extension "filter" semble indisponible. Veuillez demander à votre hébergeur de l’activer.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s / %3$s: links to the installation manual in the Readme for the Yoast SEO code repository on GitHub
en: The %1$s plugin installation is incomplete. Please refer to %2$sinstallation instructions%3$s.
fr_CA: L’installation de l’extension %1$s est incomplète. Veuillez vous référer %2$saux informations d’installation%3$s.

en: The Standard PHP Library (SPL) extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
fr_CA: Les extensions de la Librairie Standard PHP (SPL) semblent ne pas être disponibles.Demandez à votre hébergeur de les activer.

en: %sRenew your license now%s.
fr_CA: %sRenouveler votre licence maintenant%s.

en: Your %s license will expire on %s.
fr_CA: Votre licence pour %s expirera le %s.

en: You defined your license key using the %s PHP constant.
fr_CA: Vous avez défini votre clé de licence en utilisant la constante PHP %s.

en: Paste your %s license key here...
fr_CA: Collez votre clé de licence pour %s ici.

en: License Key
fr_CA: Clé de licence

en: Please enter a license key in the field below first.
fr_CA: Veuillez d’abord saisir une clé de licence dans le champ ci-dessous.

en: Activate License
fr_CA: Activer la licence

en: (deactivate your license so you can activate it on another WordPress site)
fr_CA: (désactivez votre licence pour pouvoir l’activer sur un autre site WordPress)

en: Deactivate License
fr_CA: Désactiver la licence

en: Toggle license status
fr_CA: Changer l’état de la licence

en: License status
fr_CA: Statut de la licence

en: Your server has an outdated version of the PHP module cURL (Version: %s). Please ask your hosting company to update this to a recent version of cURL. You can read more about that in our %sKnowledge base%s.
fr_CA: Votre serveur utilise une version obsolète du module PHP cURL (version : %s). Demandez à votre hébergeur de le mettre à jour en une version plus récente. Pour en savoir plus sur ce sujet, reportez-vous à notre %sbase de connaissances%s.

en: We couldn't create a connection to our API to verify your license key(s). Please ask your hosting company to allow outgoing connections from your server to %s.
fr_CA: Nous n’arrivons pas à créer de connexion avec notre API pour vérifier votre clé de licence. Veuillez demander à votre hébergeur d’autoriser les connexions sortantes de votre serveur vers %s.

en: This site has not been activated properly on yoast.com and thus cannot check for future updates. Please activate your site with a valid license key.
fr_CA: Ce site n’a pas été activé correctement sur yoast.com et donc ne peut donc vérifier les futures mises à jour. Merci d’activer votre site avec une licence valide

en: %s failed to check for updates because of the following error: <em>%s</em>
fr_CA: Erreur de mise à jour pour %s en raison des erreurs suivantes:<em>%s</em>

en: %s is network activated, please contact your site administrator to manage the license.
fr_CA: %s nécessite une activation réseau, veuillez contacter l’administrateur de votre site pour gérer la licence.

en: %s is network activated, you can manage your license in the <a href="%s">network admin license page</a>.
fr_CA: %s est activé sur tout le réseau, vous pouvez gérer votre licence sur la <a href="%s">Page du réseau d’administration des licences</a>.

en: %s: License Settings
fr_CA: %s&nbsp: Réglages de la licence

en: Request error: "%s" (%scommon license notices%s)
fr_CA: Erreur dans la requête :"%s" (%scommon notices%s de licence)

en: Failed to deactivate your %s license.
fr_CA: Impossible de désactiver votre licence %s.

en: Your %s license has been deactivated.
fr_CA: Votre licence %s a été désactivée.

en: Failed to activate your license, your license key seems to be invalid.
fr_CA: Impossible d’activer votre licence, votre clé de licence semble invalide.

en: Your license has expired. You must <a href="%s">extend your license</a> in order to use it again.
fr_CA: Votre licence a expiré. Vous devez <a href="%s">renouveler votre licence</a>  pour l’utiliser à nouveau.

en: You've reached your activation limit. You must <a href="%s">upgrade your license</a> to use it on this site.
fr_CA: Vous avez atteint votre limite d’activation. Vous devez <a href="%s">mettre à jour votre licence</a> pour l’utiliser sur ce site.

en: <a href="%s">Your license is expiring in %d day, would you like to extend it?</a>  | <a href="%s">Your license is expiring in %d days, would you like to extend it?</a>
fr_CA[0]: <a href="%s">Votre licence expire dans %d jour, voulez vous une extension pour votre licence&nbsp;?</a>
fr_CA[1]: <a href="%s">Votre licence expire dans %d jours, voulez vous une extension pour votre licence&nbsp;?</a>

en: <a href="%s">Did you know you can upgrade your license?</a>
fr_CA: <a href="%s">Saviez-vous que vous pouvez mettre à jour votre licence ?</a>

en: You have used %d/%d activation.  | You have used %d/%d activations.
fr_CA[0]: Vous utilisez %d/%d activation.
fr_CA[1]: Vous utilisez %d/%d activations.

en: You have an unlimited license.
fr_CA: Vous avez une licence illimitée.

en: Your %s license has been activated.
fr_CA: Votre licence %s a été activée.

en: <b>Warning!</b> You're blocking external requests which means you won't be able to get %s updates. Please add %s to %s.
fr_CA: <b>Avertissement !</b> Vous bloquez des requêtes externes, ce qui signifie que vous ne serez pas en mesure d’obtenir les mises à jour de %s. Merci d’ajouter %s à %s.

en: Register now &raquo;
fr_CA: S’enregistrer maintenant &raquo;

en: Translation of %s
fr_CA: Traduction de %s

en: You're using WordPress in a language we don't support yet. We'd love for %2$s to be translated in that language too, but unfortunately, it isn't right now. You can change that! Register at %4$s to help translate it!
fr_CA: Vous utilisez WordPress dans une langue que nous ne supportons pas encore. Nous aimerions beaucoup que %2$s soit traduit dans cette langue, mais malheureusement ce n’est pas le cas.  Vous pouvez changer cet état de fait ! Enregistrez-vous sur %4$s pour nous aider à traduire !

en: You're using WordPress in %1$s. While %2$s has been translated to %1$s for %3$d%%, it's not been shipped with the plugin yet. You can help! Register at %4$s to help complete the translation to %1$s!
fr_CA: Vous utilisez WordPress en %1$s. Alors que %2$s a été traduit en %1$s à %3$d%%, elle n’est donc pas encore disponible dans l’extension. Vous pouvez nous aider ! Enregistrez-vous sur %4$s pour nous aider à terminer la traduction à %1$s !

en: As you can see, there is a translation of this plugin in %1$s. This translation is currently %3$d%% complete. We need your help to make it complete and to fix any errors. Please register at %4$s to help complete the translation to %1$s!
fr_CA: Comme vous le constatez, cette extension est traduite en %1$s. Cette traduction est actuellement terminée à %3$d%%. Nous avons besoin de votre aide pour la terminer et pour corriger les éventuelles erreurs. SVP, enregistrez-vous sur %4$s pour finaliser la traduction à %1$s !

en: All-In-One-SEO has been deactivated
fr_CA: All-In-One-SEO a été désactivé

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The plugin All-In-One-SEO has been detected. Do you want to %1$simport its settings%2$s?
fr_CA: L’extension All-In-One-SEO a été détectée. Voulez-vous %1$simporter ses réglages%2$s ?

en: SEO Settings
fr_CA: Réglages SEO

en: Mobile-Friendly Test
fr_CA: Test Mobile-Friendly

en: Google Page Speed Test
fr_CA: Test de vitesse de page Google

en: CSS Validator
fr_CA: Validateur CSS

en: HTML Validator
fr_CA: Validateur HTML

en: Pinterest Rich Pins Validator
fr_CA: Validateur de Rich Pins Pinterest

en: Check Headers
fr_CA: Vérifier les en-têtes

en: Check Google Cache
fr_CA: Vérifier le cache de Google

en: Check Keyword Density
fr_CA: Vérifier la densité des mots-clés

en: Check Inlinks (OSE)
fr_CA: Vérifier les liens entrants (OSE)

en: Analyze this page
fr_CA: Analyser cette page

en: Keyword Research
fr_CA: Recherche de mots-clés

en: %s does not seem to be a valid url. Please correct.
fr_CA: %s ne semble pas être une URL valide. Veuillez corriger cela.

note: translators: 1: Verification string from user input; 2: Service name.
en: %1$s does not seem to be a valid %2$s verification string. Please correct.
fr_CA: %1$s ne semble pas être une chaine de caractères de vérification valide pour %2$s. Veuillez corriger.

en: "Max entries per sitemap page" should be a positive number, which %s is not. Please correct.
fr_CA: « Entrées maximum par page du sitemap » doit être un nombre positif, %s ne l’est pas. Veuillez corriger.

en: You searched for %s
fr_CA: Vous avez cherché %s

en: %s does not seem to be a valid Twitter user-id. Please correct.
fr_CA: %s ne semble pas être un identifiant Twitter valide. Veuillez corriger cela.

en: Summary with large image
fr_CA: Résumé avec grande image

en: Summary
fr_CA: Résumé

note: translators: 1: link to post; 2: link to blog.
en: The post %1$s appeared first on %2$s.
fr_CA: L’article %1$s est apparu en premier sur %2$s.

en: No numeric value was received.
fr_CA: Les chiffres ne sont pas acceptés

en: This must be an existing blog. Blog %s does not exist or has been marked as deleted.
fr_CA: Blog inexistant. Le blog %s n’existe pas ou a été marqué comme étant supprimé.

en: The default blog setting must be the numeric blog id of the blog you want to use as default.
fr_CA: Le réglage par défaut du blog doit être l’identifiant numérique du blog que vous souhaitez utiliser par défaut.

note: translators: %1$s expands to the option name and %2$sexpands to Yoast SEO
en: %1$s is not a valid choice for who should be allowed access to the %2$s settings. Value reset to the default.
fr_CA: %1$s n’est pas un choix valide pour ceux qui devraient être autorisés d’accéder aux réglages de %2$s. La valeur par défaut a été remise.

en: Please select a valid post type for taxonomy "%s"
fr_CA: Veuillez choisir un type de contenu valide pour la taxinomie « %s »

en: Please select a valid taxonomy for post type "%s"
fr_CA: Veuillez choisir une taxinomie valide pour le type de contenu « %s »

en: You searched for
fr_CA: Vous avez cherché

en: Home
fr_CA: Accueil

en: Archives for
fr_CA: Archives pour

en: Error 404: Page not found
fr_CA: Erreur 404 : Page introuvable

en: Good
fr_CA: Bon

en: Replaced with a custom taxonomies description
fr_CA: Remplacé par une description des taxinomies personnalisées.

en: Replaced with a posts custom taxonomies, comma separated.
fr_CA: Remplacé par la(les) catégorie(s) de l’article, séparé par des virgules

en: Replaced with a posts custom field value
fr_CA: Remplacé par une valeur de champ personnalisé

en: Replaced with the slug which caused the 404
fr_CA: Remplacé par l’identifiant qui a causé l’erreur 404

en: Replaced with the posts focus keyword
fr_CA: Remplacé par le mot-clé principal de l’article

en: Attachment caption
fr_CA: Légende de la pièce-jointe

en: Replaced with the current page number
fr_CA: Remplacé par le numéro de la page en cours

en: Replaced with the current page total
fr_CA: Remplacé par le nombre total de pages

en: Replaced with the current page number with context (i.e. page 2 of 4)
fr_CA: Remplacé par le numéro de page en cours avec le contexte (ex: page 2 sur 4)

en: Replaced with the current year
fr_CA: Remplacé par l’année en cours

en: Replaced with the current month
fr_CA: Remplacé par le mois en cours

en: Replaced with the current day
fr_CA: Remplacé par la date actuelle

en: Replaced with the current date
fr_CA: Remplacé par la date actuelle

en: Replaced with the current time
fr_CA: Remplacé par l’heure actuelle

en: Replaced with the post/page author's userid
fr_CA: Remplacé par l’ID de l’auteur de l’article ou de la page

en: Replaced with the post/page author's 'Biographical Info'
fr_CA: Remplacé par « les informations biographiques » de l’auteur de l’article ou de la page

en: Replaced with the post/page author's 'nicename'
fr_CA: Remplacé par le nom ’plus joli’ de l’auteur de l’article / de la page

en: Replaced with the post/page ID
fr_CA: Remplacé par l’ID de l’article / de la page

en: Replaced with the post/page modified time
fr_CA: Remplacé par l’heure de modification de l’article / de la page

en: Replaced with the post type plural label
fr_CA: Remplacé par l’intitulé au pluriel du type de contenu

en: Replaced with the post type single label
fr_CA: Remplacé par l’intitulé au singulier du type de contenu

en: Replaced with the current search phrase
fr_CA: Remplacé par la phrase recherchée

en: Replaced with the term name
fr_CA: Remplacé par le nom du terme

en: Replaced with the term description
fr_CA: Remplacé par la description du terme

en: Replaced with the tag description
fr_CA: Remplacé par la description du mot-clé

en: Replaced with the category description
fr_CA: Remplacé par la description de la catégorie

en: Replaced with the post categories (comma separated)
fr_CA: Remplacé par la(les) catégorie(s) de l’article (séparées par des virgules)

en: Replaced with the current tag/tags
fr_CA: Remplacé par le(les) mot(s)-clé(s)

en: Replaced with the post/page excerpt (without auto-generation)
fr_CA: Remplacé par l’extrait de l’article / page (sans auto-génération)

en: Replaced with the post/page excerpt (or auto-generated if it does not exist)
fr_CA: Remplacé par l’extrait de l’article / page (ou auto-généré, si l’extrait n’existe pas)

en: The site's tag line / description
fr_CA: Slogan / Description du site

en: The site's name
fr_CA: Le nom du site

en: Replaced with the title of the parent page of the current page
fr_CA: Remplacé par le titre de la page parent de la présente page

en: Replaced with the title of the post/page
fr_CA: Remplacé par le titre de l’article / de la page

en: Replaced with the date of the post/page
fr_CA: Remplacé par la date de l’article / de la page

en: Page %1$d of %2$d
fr_CA: Page %1$d sur %2$d

en: You cannot overrule a WPSEO standard variable replacement by registering a variable with the same name. Use the "wpseo_replacements" filter instead to adjust the replacement value.
fr_CA: Vous ne pouvez pas annuler une variable de remplacement standard de WPSEO en enregistrant une variable avec le même nom. Utilisez le  filtre "wpseo_replacements"  au lieu d’ajuster la valeur de remplacement.

en: A replacement variable with the same name has already been registered. Try making your variable name unique.
fr_CA: Une variable de remplacement portant le même nom est déjà enregistrée. Essayez d’utiliser un nom de variable unique.

en: A replacement variable can not start with "%%cf_" or "%%ct_" as these are reserved for the WPSEO standard variable variables for custom fields and custom taxonomies. Try making your variable name unique.
fr_CA: Une variable de remplacement ne peut commencer par "%%cf_" ou "%%ct_" car ces préfixes sont réservés aux variables standards de WPSEO pour les champs et les taxinomies personnalisés. Essayez d’utiliser un nom de variable unique.

en: A replacement variable can only contain alphanumeric characters, an underscore or a dash. Try renaming your variable.
fr_CA: Une variable de remplacement ne peut contenir que des caractères alpha-numériques, un souligné ou un tiret. Veuillez renommer votre variable

en: Admin only notice: this page doesn't show a meta description because it doesn't have one, either write it for this page specifically or go into the SEO -> Titles menu and set up a template.
fr_CA: Avis pour l’administrateur&nbsp;: cette page n’affiche pas de méta description car elle n’en a pas. Vous pouvez donc soit l’ajouter spécifiquement pour cette page soit vous rendre dans vos réglages (SEO -> Titres) pour configurer un modèle.

en: Page not found
fr_CA: Page non trouvée

en: Search for "%s"
fr_CA: Recherche pour "%s"

en: Exclude user from Author-sitemap
fr_CA: Exclure cet utilisateur du plan de site (sitemap) des auteurs

en: Meta keywords to use for Author page
fr_CA: Méta keywords à utiliser pour la page Auteur

en: Meta description to use for Author page
fr_CA: Méta description à utiliser pour la page Auteur

en: Title to use for Author page
fr_CA: Titre à utiliser pour la page Auteur

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s settings
fr_CA: Réglages de %1$s

en: Delete the old data after import? (recommended)
fr_CA: Supprimer les anciennes données après l’importation ? (recommandé)

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: If you've used another SEO plugin, try the %1$sSEO Data Transporter%2$s plugin to move your data into this plugin, it rocks!
fr_CA: Si vous avez utilisé une autre extension SEO auparavant, essayez %1$sSEO Data Transporter%2$s pour importer vos données, ça pulse&nbsp;!

en: No doubt you've used an SEO plugin before if this site isn't new. Let's make it easy on you, you can import the data below. If you want, you can import first, check if it was imported correctly, and then import &amp; delete. No duplicate data will be imported.
fr_CA: Vous avez probablement utilisé une autre extension SEO auparavant. Pour vous faciliter la vie, vous pouvez importer les données de votre ancienne extension SEO. Si vous voulez le faire, vous pouvez d’abord les importer, vérifiez si les données ont été importées correctement, et puis importer &amp; supprimer. Aucune donnée en double ne sera importée.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Export your %1$s settings
fr_CA: Exporter vos réglages de %1$s

en: Include Taxonomy Metadata
fr_CA: Inclure les métadonnées des taxinomies.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Export your %1$s settings here, to import them again later or to import them on another site.
fr_CA: Exporter vos réglages de %1$s pour les ré-importer plus tard ou les importer sur un autre site.

en: Import settings
fr_CA: Importer les réglages

en: Import settings by locating <em>settings.zip</em> and clicking "Import settings"
fr_CA: Importer les réglages en localisant le fichier<em>settings.zip</em> et en cliquant sur "Importer les réglages"

en: Import from other SEO plugins
fr_CA: Importer à partir d’autres extensions de SEO

en: Import
fr_CA: Importer

en: The old data of the imported plugin was deleted successfully.
fr_CA: Les anciennes données de l’extension importée ont bien été effacées.

en: If you had a .htaccess file and it was editable, you could edit it from here.
fr_CA: Si vous aviez un fichier .htaccess et qu’il était modifiable, vous pourriez le modifier à partir d’ici.

en: Save changes to .htaccess
fr_CA: Enregistrer les modifications du fichier .htaccess

en: Edit the content of your .htaccess:
fr_CA: Modifier le contenu de votre fichier .htaccess&nbsp;:

en: If your .htaccess were writable, you could edit it from here.
fr_CA: Si votre fichier .htaccess était accessible en écriture, vous pourriez le modifier à partir d’ici.

en: .htaccess file
fr_CA: fichier .htaccess

en: Save changes to Robots.txt
fr_CA: Enregistrer les modifications du fichier robots.txt

en: Edit the content of your robots.txt:
fr_CA: Modifier le contenu de votre fichier robots.txt&nbsp;:

en: If your robots.txt were writable, you could edit it from here.
fr_CA: Si votre fichier robots.txt était accessible en écriture, vous pourriez le modifier à partir d’ici.

en: If you had a robots.txt file and it was editable, you could edit it from here.
fr_CA: Si vous aviez un fichier robots.txt et qu’il était modifiable, vous pourriez le modifier à partir d’ici.

en: Create robots.txt file
fr_CA: Créer le fichier robots.txt

en: You don't have a robots.txt file, create one here:
fr_CA: Vous n’avez pas de fichier robots.txt, vous pouvez en créer un ici&nbsp;:

en: You cannot edit the .htaccess file.
fr_CA: Vous ne pouvez pas modifier le fichier .htaccess.

en: Updated Robots.txt
fr_CA: Robots.txt mis à jour

en: You cannot edit the robots.txt file.
fr_CA: Vous ne pouvez pas modifier le fichier robots.txt.

en: You cannot create a robots.txt file.
fr_CA: Vous ne pouvez pas créer un fichier robots.txt.

en: A link to your site, with your site's name and description as anchor text.
fr_CA: Un lien vers votre site, avec le nom de votre site et la description comme texte d’ancrage.

en: A link to your site, with your site's name as anchor text.
fr_CA: Un lien vers votre site, avec le nom de votre site comme texte d’ancrage.

en: A link to the post, with the title as anchor text.
fr_CA: Un lien vers l’article, avec le titre comme texte d’ancrage.

en: A link to the archive for the post author, with the authors name as anchor text.
fr_CA: Un lien vers les archives de l’auteur, avec le nom de l’auteur comme texte d’ancrage.

en: You can use the following variables within the content, they will be replaced by the value on the right.
fr_CA: Vous pouvez utiliser les variables suivantes dans votre contenu, elles seront automatiquement remplacées par la valeur à droite.

en: Content to put after each post in the feed
fr_CA: Contenu à insérer après chaque article dans le flux

en: Content to put before each post in the feed
fr_CA: Le contenu à ajouter avant chaque article dans le flux

en: This feature is used to automatically add content to your RSS, more specifically, it's meant to add links back to your blog and your blog posts, so dumb scrapers will automatically add these links too, helping search engines identify you as the original source of the content.
fr_CA: Cette fonctionnalité est utilisée pour ajouter automatiquement du contenu à vos flux RSS, plus spécifiquement, pour ajouter des liens vers votre blog et vos articles. Les agrégateurs de contenus vont également ajouter ces liens, aidant ainsi les moteurs de recherche à identifier votre site comme étant l’origine du contenu.

en: Other variables not to clean
fr_CA: Autres variables à ne pas nettoyer

en: You might have extra variables you want to prevent from cleaning out, add them here, comma separated.
fr_CA: Vous avez peut-être d’autres variables que vous ne voulez pas nettoyer, ajouter les simplement dans ici, séparées par des virgules.

en: Prevent cleaning out Google Analytics Campaign & Google AdWords Parameters.
fr_CA: Evite la suppression des paramètres des  campagnes Google Analytics & Google AdWords

note: translators: %s expands to <code>?utm_</code>
en: If you use Google Analytics campaign parameters starting with %s, check this box. However, you're advised not to use these. Instead, use the version with a hash.
fr_CA: Si vous utilisez des réglages de campagne Google Analytics commençant par %s, cochez cette case. Cependant, il n’est pas recommandé de les utiliser. Vous devriez plutôt utiliser la version avec un hash.

en: Prevent cleaning out Google Site Search URLs.
fr_CA: Empêche de nettoyer les URL de Google Site Search.

en: Google Site Search URLs look weird, and ugly, but if you're using Google Site Search, you probably do not want them cleaned out.
fr_CA: Les paramètres URL de Google Site Search vous semblent probablement étranges et peu esthétiques, mais si vous utilisez Google Site Search, vous ne souhaitez probablement pas les nettoyer.

en: Redirect ugly URLs to clean permalinks. (Not recommended in many cases!)
fr_CA: Rediriger les URL laides vers des permaliens propres. (Non recommandé dans la majorité des cas !)

en: People make mistakes in their links towards you sometimes, or unwanted parameters are added to the end of your URLs, this allows you to redirect them all away. Please note that while this is a feature that is actively maintained, it is known to break several plugins, and should for that reason be the first feature you disable when you encounter issues after installing this plugin.
fr_CA: Il est possible que les gens fassent des erreurs s’ils font des liens vers votre site, ou bien des paramètres indésirables sont ajoutés à vos URL. Cette option vous permet de les rediriger ailleurs. Veuillez noter que même si cette option est activement mise à jour, elle est aussi reconnue pour causer des problèmes avec d’autres extensions et donc, si vous avez un problème, il est recommandé de désactiver cette option d’abord.

en: Enforce a trailing slash on all category and tag URLs
fr_CA: Forcer l’ajout d’une barre oblique à la fin de toutes les URL des catégories et des étiquettes

note: translators: %1$s expands to <code>.html</code>, %2$s expands to <code>/</code>
en: If you choose a permalink for your posts with %1$s, or anything else but a %2$s at the end, this will force WordPress to add a trailing slash to non-post pages nonetheless.
fr_CA: Si vous choisissez un permalien pour vos articles avec %1$s ou quelque chose d’autre qu’un "%2$s" à la fin, cette option va tout de même forcer WordPress à ajouter une barre oblique "/" à tous les articles.

en: This prevents threaded replies from working when the user has JavaScript disabled, but on a large site can mean a <em>huge</em> improvement in crawl efficiency for search engines when you have a lot of comments.
fr_CA: Cela empêche les commentaires imbriqués de fonctionner lorsque l’utilisateur a désactivé JavaScript, mais sur un grand site cela peut représenter une <em>énorme</em> amélioration de l’efficacité d’analyse pour les moteurs de recherche lorsque vous avez beaucoup de commentaires.

en: This helps you to create cleaner URLs by automatically removing the stopwords from them.
fr_CA: Cela vous permet de créer des URLs plus propres en retirant automatiquement les mots d’arrêts (stop words) des URLs.

en: Clean up permalinks
fr_CA: Nettoyer les permaliens

en: Redirect attachment URLs to parent post URL.
fr_CA: Rediriger l’URL des pièces-jointes vers l’URL de l’article parent.

en: Attachments to posts are stored in the database as posts, this means they're accessible under their own URLs if you do not redirect them, enabling this will redirect them to the post they were attached to.
fr_CA: Les pièces jointes des articles sont stockées dans la base de données en tant qu’articles, ce qui signifie qu’elles sont accessibles par leurs propres URL si vous ne les redirigées pas. Activer cette option les redirigera vers l’article auquel elles sont attachées.

en: Change URLs
fr_CA: Modifier les URL

note: translators: %1$s / %2$s: links to the breadcrumbs implementation page on the Yoast knowledgebase
en: Usage of this breadcrumbs feature is explained in %1$sour knowledge-base article on breadcrumbs implementation%2$s.
fr_CA: L’utilisation de la fonctionnalité du fil d’Ariane est expliquée dans l’article %1$sde notre base de connaissances sur l’intégration du fil d’Ariane%2$s.

en: How to insert breadcrumbs in your theme
fr_CA: Comment insérer un fil d’Ariane dans votre thème&nbsp;?

en: Post type archive to show in breadcrumbs for taxonomies
fr_CA: Type de contenu d&rsquo;archive à afficher dans le fil d&rsquo;Ariane pour les taxinomies

en: Taxonomy to show in breadcrumbs for post types
fr_CA: Taxinomie à afficher dans le fil d’Ariane pour les types de contenu

en: Breadcrumb for 404 Page
fr_CA: Fil d’Ariane pour la page 404&nbsp;

en: Prefix for Search Page breadcrumbs
fr_CA: Préfixe pour le fil d’Ariane des pages de recherche&nbsp;

en: Prefix for Archive breadcrumbs
fr_CA: Préfixe pour le fil d’Ariane des archives&nbsp;

en: Prefix for the breadcrumb path
fr_CA: Préfixe pour le fil d’Ariane&nbsp;

en: Anchor text for the Homepage
fr_CA: Texte d’ancrage pour la page d’accueil&nbsp;

en: Separator between breadcrumbs
fr_CA: Séparateur pour le fil d’Ariane&nbsp;

en: Enable Breadcrumbs
fr_CA: Activer le fil d’Ariane

en: Below are your published posts&#8217; SEO scores. Now is as good a time as any to start improving some of your posts!
fr_CA: Ci-dessous retrouvez les scores SEO de vos articles publiés. C’est le moment de commencer à améliorer certains d’entre eux !

en: Developer
fr_CA: Développeur

en: QA & Translations Manager
fr_CA: Responsable des traductions et des questions/réponses

en: Project Lead
fr_CA: Chef de projet

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Want to help us develop? Read our %1$scontribution guidelines%2$s!
fr_CA: Vous souhaitez nous aider à développer ? Référez-vous à nos %1$srègles de contribution%2$s !

note: translators: %1$s and %2$s expands to anchor tags, %3$s expands to Yoast SEO
en: While most of the development team is at %1$sYoast%2$s in the Netherlands, %3$s is created by a worldwide team.
fr_CA: Bien que presque toute l’équipe de développement de %1$sYoast%2$s soit basée aux Pays-Bas, %3$s est créé par une équipe internationale.

en: Credits
fr_CA: Crédits

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Thank you for updating %1$s!
fr_CA: Merci d’avoir mis à jour %1$s !

en: Posts to exclude
fr_CA: Article à exclure

note: Translators: %1$s: expands to '<code>1,2,99,100</code>'
en: You can exclude posts from the sitemap by entering a comma separated string with the Post ID's. The format will become something like: %1$s.
fr_CA: Vous pouvez exclure des articles de votre sitemap en saisissant une série d’ID séparée par des virgules. Le format devrait ressemblé à cela : %1$s

en: Max entries per sitemap
fr_CA: Nombre d’entrées maximal par sitemap

en: Please enter the maximum number of entries per sitemap page (defaults to %s, you might want to lower this to prevent memory issues on some installs):
fr_CA: Veuillez saisir le nombre maximal d’entrées par page de sitemap (par défaut %s, vous pouvez réduire ce nombre pour éviter les problèmes de mémoire sur certaines installations)&nbsp;:

en: Save your settings to activate your XML Sitemap.
fr_CA: Enregistrez vos réglages pour activer votre sitemap XML.

en: You do <strong>not</strong> need to generate the XML sitemap, nor will it take up time to generate after publishing a post.
fr_CA: Vous n’avez <strong>pas</strong> besoin de générer le fichier sitemap XML, pas plus qu’il ne faudra de temps pour le mettre à jour à chaque nouvel article.

note: translators: %1$s opening tag of the link to the Sitemap, %2$s closing tag for the link.
en: You can find your XML Sitemap here: %1$sXML Sitemap%2$s
fr_CA: Vous pouvez trouver votre fichier sitemap XML ici&nbsp;: %1$sXML Sitemap%2$s

en: Excluded Posts
fr_CA: Articles exclus

en: User sitemap
fr_CA: Sitemap utilisateur

en: &laquo; Back to Tools page
fr_CA: &laquo; Retour à la page Outils

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s comes with some very powerful built-in tools:
fr_CA: %1$s propose des outils intégrés très puissants :

en: This tool allows you to quickly change important files for your SEO, like your robots.txt and, if you have one, your .htaccess file.
fr_CA: Cet outil vous permet de modifier rapidement des fichiers importants pour votre référencement, comme le fichier robots.txt ou le fichier .htaccess si vous en avez un.

en: File editor
fr_CA: Éditeur de fichiers

en: Import settings from other SEO plugins and export your settings for re-use on (another) blog.
fr_CA: Importez les réglages d’autres extensions de référencement et exportez les vôtres pour les réutiliser sur un autre site.

en: Import and Export
fr_CA: Import et Export

en: This tool allows you to quickly change titles and descriptions of your posts and pages without having to go into the editor for each page.
fr_CA: Cet outil vous permet de modifier rapidement les titres et les descriptions de vos articles et de vos pages, sans avoir à aller dans l’éditeur de chaque page.

en: Bulk editor
fr_CA: Éditeur par lot

en: Google Publisher Page
fr_CA: Page Google Publisher

en: If you have a Google+ page for your business, add that URL here and link it on your Google+ page's about page.
fr_CA: Si vous avez une page Google+ pour votre entreprise, ajoutez cette URL ici et reliez la à votre page à propos de Google+.

note: translators: %1$s / %2$s expands to a link to pinterest.com's help page.
en: To %1$sconfirm your site with Pinterest%2$s, add the meta tag here:
fr_CA: Pour %1$svérifier votre site avec Pinterest%2$s, veuillez ajouter la balise méta ici :

en: Pinterest uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep the Open Graph checkbox on the Facebook tab checked if you want to optimize your site for Pinterest.
fr_CA: Pinterest, tout comme Facebook, utilise les métadonnées Open Graph. Assurez-vous donc d’avoir coché la case Open Graph dans l’onglet Facebook si vous souhaitez optimiser votre site pour Pinterest.

en: The default card type to use
fr_CA: Le type de carte à utiliser par défaut&nbsp;

en: Add Twitter card meta data
fr_CA: Ajoute les métadonnées de carte Twitter

note: translators: %s expands to <code>&lt;head&gt;</code>
en: Add Twitter card meta data to your site's %s section.
fr_CA: Ajouter les métadonnées des cartes Twitter à la section %s de votre site.

en: This image is used if the post/page being shared does not contain any images.
fr_CA: Cette image est utilisée si l’article/page partagé ne contient aucune image.

en: Default settings
fr_CA: Réglages par défaut

en: Copy home meta description
fr_CA: Copier les méta description de base

en: Description
fr_CA: Description&nbsp

en: Image URL
fr_CA: URL de l&rsquo;image&nbsp

en: These are the title, description and image used in the Open Graph meta tags on the front page of your site.
fr_CA: Voici le titre, la description et l’image utilisés dans le meta tag Open Graph sur la page d’accueil de votre site.

en: Frontpage settings
fr_CA: Réglages généraux

en: Add Open Graph meta data
fr_CA: Ajouter les métadonnées OpenGraph

note: translators: %s expands to <code>&lt;head&gt;</code>
en: Add Open Graph meta data to your site's %s section, Facebook and other social networks use this data when your pages are shared.
fr_CA: Ajouter les métadonnées d’Open Graph à la section %s de votre site, Facebook et les autres réseaux sociaux utilisent ces données lorsque vos pages sont partagées.

en: Google+ URL
fr_CA: URL Google+

en: YouTube URL
fr_CA: URL YouTube

en: Pinterest URL
fr_CA: URL Pinterest

en: MySpace URL
fr_CA: URL MySpace

en: LinkedIn URL
fr_CA: URL LinkedIn

en: Instagram URL
fr_CA: URL Instagram

en: Twitter Username
fr_CA: Nom d’utilisateur Twitter

en: Facebook Page URL
fr_CA: URL de la page Facebook&nbsp

en: Accounts
fr_CA: Comptes

en: Restore site to defaults
fr_CA: Restaurer les réglages du site aux valeurs par défaut

en: Blog ID
fr_CA: ID du blog

en: Site ID
fr_CA: ID du site

en: Using this form you can reset a site to the default SEO settings.
fr_CA: Grâce à ce formulaire, vous pouvez réinitialiser les réglages SEO de votre site aux réglages par défaut.

en: Restore site to default settings
fr_CA: Restaurer les réglages du site aux valeurs par défaut

en: Save MultiSite Settings
fr_CA: Enregistrer les réglages MultiSite

en: Privacy sensitive (FB admins and such), theme specific (title rewrite) and a few very site specific settings will not be imported to new blogs.
fr_CA: Les réglages potentiellement confidentiels (administrateurs Facebook etc.), spécifiques aux thèmes (réécriture du titre) et quelques réglages très spécifiques au site actuel ne seront pas importés vers les nouveaux blogs.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Enter the %1$sSite ID%2$s for the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. Leave empty for none (i.e. the normal plugin defaults will be used).
fr_CA: Saisissez l’%1$sID du site%2$s que vous utiliserez comme base pour les réglages de tous les nouveaux sites ajoutés à votre réseau. Laissez vide pour n’en choisir aucun. (Les réglages par défaut de l’extension seront alors utilisés).

en: Choose the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. If you choose 'None', the normal plugin defaults will be used.
fr_CA: Choisissez le site dont les réglages serviront de base à tous les nouveaux sites de votre réseau. Si vous choisissez ’Aucun’, les réglages par défaut de WordPress SEO seront utilisés.

en: New sites in the network inherit their SEO settings from this site
fr_CA: Les nouveaux sites du réseau héritent des réglages SEO de ce site

en: Super Admins only
fr_CA: Super Administrateur uniquement

en: Site Admins (default)
fr_CA: Administrateurs du site (par défaut)

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Who should have access to the %1$s settings
fr_CA: Qui devrait avoir accès aux réglages de %1$s

en: spam
fr_CA: indésirable

en: mature
fr_CA: adulte

en: archived
fr_CA: archivé

en: Blog %s not found.
fr_CA: Le blog %s est introuvable.

en: %s restored to default SEO settings.
fr_CA: %s a été rétabli aux réglages SEO par défaut.

en: Settings Updated.
fr_CA: Les réglages ont été mis à jour.

en: Use meta keywords tag?
fr_CA: Utiliser les balises des méta keywords ?

en: I don't know why you'd want to use meta keywords, but if you want to, enable this.
fr_CA: Je ne sais pas pourquoi vous voulez utiliser les méta keywords, mais si vous voulez le faire, cochez cette case.

en: If you want to prevent /page/2/ and further of any archive to show up in the search results, set this to "noindex".
fr_CA: Si vous voulez éviter /page/2/ et les suivantes d’une archive de s’afficher dans les résultats de la recherche, définissez cette option sur « noindex ».

en: Sitewide meta settings
fr_CA: Réglages méta pour tout le site

en: 404 pages
fr_CA: Pages 404

en: Search pages
fr_CA: Pages de recherche

note: translators: %s expands to <code>noindex, follow</code>
en: These pages will be %s by default, so they will never show up in search results.
fr_CA: Ces pages seront réglées sur %s par défaut, donc elles n’apparaitront jamais dans les résultats de recherche.

en: Special Pages
fr_CA: Pages spéciales

en: Date-based archives could in some cases also be seen as duplicate content.
fr_CA: Les archives basées sur la date pourraient, dans certains cas également être considérées comme du contenu dupliqué.

note: translators: %s expands to <code>noindex, follow</code>
en: If this is the case on your site, you can choose to either disable it (which makes it redirect to the homepage), or to add %s to it so it doesn't show up in the search results.
fr_CA: Si c’est le cas pour votre site, vous pouvez choisir de le désactiver (ce qui la redirigera vers la page d’accueil), ou d’y ajouter %s, de sorte qu’il n’apparaisse pas dans les résultats de recherche.

note: translators: %1$s / %2$s: links to an article about duplicate content on yoast.com
en: If you're running a one author blog, the author archive will be exactly the same as your homepage. This is what's called a %1$sduplicate content problem%2$s.
fr_CA: Si vous administrez un blog avec un seul auteur, la page d’archive de l’auteur sera exactement identique à votre page d’accueil. C’est ce qu’on appelle un %1$sproblème de contenu dupliqué%2$s.

en: Date archives
fr_CA: Archives par date

en: Title
fr_CA: Titre

en: Note: instead of templates these are the actual titles and meta descriptions for these custom post type archive pages.
fr_CA: Remarque&nbsp;: au lieu d’utiliser les modèles, ce sont les vrais titres et méta descriptions pour les pages archives des types de contenu personnalisés.

en: Custom Post Type Archives
fr_CA: Archives des types de contenu personnalisés

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s Meta Box
fr_CA: %1$s Méta Box

en: Hide
fr_CA: Masquer

en: Date in Snippet Preview
fr_CA: Date dans la prévisualisation de l’extrait

en: Meta Robots
fr_CA: Méta robots&nbsp;

en: Take note:
fr_CA: À savoir :

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: You can determine the title and description for the blog page by %1$sediting the blog page itself &raquo;%2$s
fr_CA: Vous pouvez définir le titre et la description pour la page du blog en %1$smodifiant la page de blog directement &raquo;%2$s

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: You can determine the title and description for the front page by %1$sediting the front page itself &raquo;%2$s
fr_CA: Vous pouvez déterminer le titre et la description de la page d’accueil en %1$smodifiant la page d’accueil directement &raquo;%2$s

en: Homepage &amp; Front page
fr_CA: Page d’accueil &amp; Première page

en: Meta keywords template
fr_CA: Modèle des Méta keywords

en: Meta description template
fr_CA: Modèle de Méta description&nbsp;

en: Title template
fr_CA: Modèle de titre&nbsp;

en: Symbols are shown in the size they'll appear in the search results.
fr_CA: Les symboles sont affichés dans la même taille que celle des résultats de recherche.

en: Choose the symbol to use as your title separator. This will display, for instance, between your post title and site name.
fr_CA: Choisisssez le symbole à utiliser en temps que séparateur. Il apparaîtra, par exemple, entre le titre de l’article et le nom du site.

en: Title Separator
fr_CA: Séparateur de titre

en: %1$s has auto-detected whether it needs to force rewrite the titles for your pages, if you think it's wrong and you know what you're doing, you can change the setting here.
fr_CA: %1$s détecte automatiquement s’il a besoin de forcer la réécriture des titres de vos pages, si vous pensez que c’est incorrect et que vous savez ce que vous faites, vous pouvez modifier ce réglage ici.

en: Force rewrite titles
fr_CA: Forcer la réécriture des titres

en: Taxonomies
fr_CA: Taxinomies

en: Post Types
fr_CA: Types de contenu

en: Homepage
fr_CA: Page d’accueil

en: This is where you would enter the license keys for one of our premium plugins, should you activate one.
fr_CA: Enregistrez ici la clé de licence de l’une de vos extensions premium si vous voulez l’activer.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s Extensions
fr_CA: Extensions de %1$s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Seamlessly integrate WooCommerce with %1$s and get extra features!
fr_CA: Intégrez WooCommerce et %1$s et obtenez des fonctionnalités supplémentaires !

en: Rank better locally and in Google Maps, without breaking a sweat!
fr_CA: Améliorez votre classement localement dans Google Maps, sans verser une goutte de sueur!

en: Are you in Google News? Increase your traffic from Google News by optimizing for it!
fr_CA: Êtes-vous sur Google Actualités ? Augmentez votre trafic de Google News grâce à son optimisation !

en: Optimize your videos to show them off in search results and get more clicks!
fr_CA: Optimisez vos vidéos pour qu’elles apparaissent dans les résultats des recherches et obtenir plus de clics !

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: The premium version of %1$s with more features & support.
fr_CA: La version Premium de %1$s avec plus de fonctionnalités & de support.

en: Yandex Webmaster Tools
fr_CA: Outils de Yandex pour webmasters

en: Bing Webmaster Tools
fr_CA: Outils de Bing pour webmasters

en: You can use the boxes below to verify with the different Webmaster Tools, if your site is already verified, you can just forget about these. Enter the verify meta values for:
fr_CA: Vous pouvez utiliser les cases ci-dessous pour permettre la vérification de votre site avec différents outils pour webmasters. Si votre site l’est déjà, vous pouvez simplement les oublier. Entrez les valeurs de vérification méta pour&nbsp;:

en: Your name
fr_CA: Votre nom&nbsp;

en: Company logo
fr_CA: Logo de la société

en: Company name
fr_CA: Nom de la société

en: Person
fr_CA: Personne

en: Company
fr_CA: Société

en: Choose whether you're a company or person
fr_CA: Précisez si vous êtes une société ou une personne

en: This data is shown as metadata in your site. It is intended to appear in Google's Knowledge Graph. You can be either a company, or a person, choose either:
fr_CA: Cette donnée est affichée comme une métadonnée dans votre site. Elle apparaît dans le Knowledge Graph de Google. Vous pouvez être une société ou une personne, choisissez l’un ou l’autre :

en: Company or person
fr_CA: Société ou personne&nbsp;

en: Alternate name
fr_CA: Autre nom

en: Google shows your website's name in the search results, we will default to your site name but you can adapt it here. You can also provide an alternate website name you want Google to consider.
fr_CA: Google affiche le nom de votre site web, nous nous basons sur votre nom de site mais vous pouvez l’adapter ici. Vous pouvez également fournir un nom de site web alternatif si vous souhaitez que Google le prenne en considération aussi.

en: Website name
fr_CA: Nom du Site Web

en: Are you sure you want to reset your SEO settings?
fr_CA: Confirmez-vous la réinitialisation de vos réglages de SEO ?

note: translators: %s expands to Yoast SEO.
en: If you want to restore a site to the default %s settings, press this button.
fr_CA: Si vous souhaitez réinitialiser les réglages de %s de votre site, appuyez sur ce bouton.

en: Security
fr_CA: Sécurité

en: Webmaster tools
fr_CA: Outils pour les webmasters

en: Your info
fr_CA: Vos informations

en: Company info
fr_CA: Informations sur la société

en: You do not have your postname in the URL of your posts and pages, it is highly recommended that you do. Consider setting your permalink structure to <strong>/%postname%/</strong>.
fr_CA: Vous n’avez pas le nom de l’article dans l’URL de vos articles et pages. Il est fortement recommandé de l’avoir. Il est suggéré d’ajuster la structure de vos permaliens pour <strong>/%postname%/</strong>.

en: Fix it
fr_CA: Réparez

en: Permalinks
fr_CA: Permaliens

en: Breadcrumbs
fr_CA: Fils d’Ariane

en: or
fr_CA: ou

en: Save Profile
fr_CA: Enregistrer le profil

en: There were no profiles found
fr_CA: Aucun profil n’a été trouvé.

en: Profile
fr_CA: Profil

en: Current profile
fr_CA: Profil actuel

en: Reauthenticate with Google
fr_CA: Se ré-authentifier avec Google

en: Authenticate
fr_CA: S’authentifier

en: Get Google Authorization Code
fr_CA: Obtenir un Code d’Autorisation Google

en: Reload crawl issues
fr_CA: Recharger les problèmes d’exploration

note: Translators: %1$s: expands to 'Yoast SEO Premium', %2$s: links to Yoast SEO Premium plugin page.
en: To be able to create a redirect and fix this issue, you need %1$s. You can buy the plugin, including one year of support and updates, on %2$s.
fr_CA: Pour pouvoir créer une redirection et régler ce problème, vous avez besoin de %1$s. Vous pouvez acheter l&rsquo;extension, incluant un an de support et de mises à jour, sur %2$s.

note: Translators: %s: expands to Yoast SEO Premium
en: Creating redirects is a %s feature
fr_CA: la création de redirection est une fonctionnalité de %s.

en: Errors that only occurred when your site was crawled by Googlebot for feature phones (errors didn't appear for desktop).
fr_CA: Les erreurs qui se sont produites lors de l’exploration du Googlebot pour les téléphones portables (les erreurs n’apparaissent pas dans les desktops).

en: Errors that occurred only when your site was crawled by Googlebot-Mobile (errors didn't appear for desktop).
fr_CA: Les erreurs qui se sont produites lors de l’exploration du Googlebot (les erreurs n’apparaissent pas pour les desktops).

en: Errors that occurred when your site was crawled by Googlebot.
fr_CA: Les erreurs qui se sont produites lors de l’exploration du Googlebot.

en: Issue categories
fr_CA: Catégories de problème

en: Incorrect Google Authorization Code.
fr_CA: Code d’autorisation de Google incorrect.

en: The issues have been successfully reloaded!
fr_CA: Les problèmes ont bien été rechargés !

note: Translators: %1$s: expands to Google Search Console.
en: The %1$s data has been removed. You will have to reauthenticate if you want to retrieve the data again.
fr_CA: La %1$s a été supprimée. Vous devrez vous réauthentifier si vous voulez retrouvez vos données.

en: Crawl errors per page
fr_CA: Erreurs d’exploration par page

en: Search
fr_CA: Rechercher

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Don't miss your crawl errors: %1$sconnect with Google Search Console here%2$s.
fr_CA: Ne ratez pas vos erreurs d’exploration : %1$sconnectez-vous avec votre Google Search Console ici%2$s.

en: Create redirect
fr_CA: Créer une redirection

en: Mark as fixed
fr_CA: Marquer comme réglé

en: Response code
fr_CA: Code de réponse

en: First detected
fr_CA: Premier détecté

en: Last crawled
fr_CA: Dernière exploration

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to Google Analytics by Yoast
en: %1$s detected you’re using a version of %2$s which is not compatible with %1$s. Please update %2$s to the latest version to use this feature.
fr_CA: %1$s a détecté que vous utiliser une version de %2$s qui est incompatible avec %1$s. Veuillez mettre à jour %2$s pour utiliser cette fonctionnalité.

en: Yoast plugins share some code between them to make your site faster. As a result of that, we need all Yoast plugins to be up to date. We've detected this isn't the case, so please update the Yoast plugins that aren't up to date yet.
fr_CA: Les extensions de Yoast partagent du code entre elles pour les rendre plus rapide. Cela suppose qu’elles soient toutes à jour. Nous avons détecté que ce n’est pas le cas, donc veuillez mettre à jour toutes les extensions de Yoast qui ne le sont pas.

en: Feature phone
fr_CA: Fonction téléphone

en: Desktop
fr_CA: Ordinateur

en: The target URL doesn't exist, but your server is not returning a 404 (file not found) error.
fr_CA: L’URL cible n’existe pas mais le serveur ne retourne pas d’erreur 404 (fichier non trouvé).

en: Request timed out or site is blocking Google.
fr_CA: Le temps de la demande est écoulé ou le site bloque Google.

en: Server Error
fr_CA: Erreur serveur

en: Googlebot could access your site, but certain URLs are blocked for Googlebot in your %1$s file. This block could either be for all Googlebots or even specifically for Googlebot-mobile.
fr_CA: Le Googlebot pourrait accéder à votre site, mais l’accès à certaines adresses est bloqué dans votre %1$s. Ce blocage pourrait être pour tous les Googlebot ou uniquement pour le Googlebot-mobile.

note: Translators: %1$s: expands to '<code>robots.txt</code>'.
en: Blocked
fr_CA: Bloqué

en: Google was unable to crawl this URL due to an undetermined issue.
fr_CA: Google n’a pas pu exploré cette adresse en raison d’un problème indéterminé.

en: URL points to a non-existent page.
fr_CA: L’adresse pointe vers une page inexistante.

en: Not found
fr_CA: Non trouvé

en: Not followed
fr_CA: Non suivi

en: Faulty redirects
fr_CA: Redirections défectueuses

en: Server requires authentication or is blocking Googlebot from accessing the site.
fr_CA: Le serveur nécessite une authentification ou bloque l’accès au site au Googlebot.

en: Access denied
fr_CA: Accès refusé

note: translators: %s: 'Facebook' plugin name of possibly conflicting plugin
en: Deactivate %s
fr_CA: Désactiver %s

note: translators: %1$s: 'Facebook & Open Graph' plugin name(s) of possibly conflicting plugin(s), %2$s to Yoast SEO
en: The %1$s plugin might cause issues when used in conjunction with %2$s.
fr_CA: L’extension %1$s pourrait provoquer des problèmes si utiliser en conjonction avec %2$s.

en: Upload Image
fr_CA: Mettre en ligne une image

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO Premium
en: Upgrade to %1$s &raquo;
fr_CA: Passer à %1$s &raquo;

en: Remove these ads?
fr_CA: Supprimer les publicités

en: Current option:
fr_CA: Option actuelle&nbsp;:

en: Debug Information
fr_CA: Information de débug

en: Posts without focus keyword
fr_CA: Articles sans mot clé principal

en: Posts with bad SEO score
fr_CA: articles avec un mauvais score SEO

en: Posts with OK SEO score
fr_CA: Articles avec un score SEO OK

en: Posts with good SEO score
fr_CA: Articles avec un bon score SEO

note: translators: %s is the plugin name
en: %s Posts Overview
fr_CA: Vue d’ensemble des articles de %s

en: Include in Sitemap?
fr_CA: Inclure dans le sitemap ?

en: This taxonomy follows the indexation rules set under Metas and Titles, you can override it here.
fr_CA: Cette taxinomie suit les règles d’indexation définies dans les Métas et Titres, vous pouvez les remplacer ici.

en: The Breadcrumbs Title is used in the breadcrumbs where this taxonomy appears.
fr_CA: Le titre est utilisé dans les fils d’Ariane où cette taxinomie apparait.

en: Breadcrumbs title
fr_CA: Titre du fil d’Ariane

en: The canonical link is shown on the archive page for this term.
fr_CA: Le lien canonique s’affiche sur la page d’archive pour ce terme.

en: Meta keywords used on the archive page for this term.
fr_CA: Méta keywords utilisé sur la page d’archive pour ce terme.

en: Never include
fr_CA: Ne jamais inclure

en: Always include
fr_CA: Toujours inclure

en: Auto detect
fr_CA: Détection automatique

en: Clear all Facebook Data
fr_CA: Effacer toutes les données Facebook

en: Currently connected Facebook admins:
fr_CA: Administrateurs Facebook actuellement connectés&nbsp;:

en: Add Another Facebook Admin
fr_CA: Ajouter un autre administrateur Facebook

en: Add Facebook admin
fr_CA: Ajouter un administrateur Facebook

en: Admin's Facebook user ID:
fr_CA: ID d’utilisateur Facebook de l’administrateur :

en: Admin's name:
fr_CA: Nom de l’administrateur :

note: translators: %1$s and %2$s expand to a link to the Yoast Knowledge Base
en: If you don't know where to find the needed ID, see %1$sthis knowledge base article%2$s.
fr_CA: Si vous ne savez pas où trouver l’ID nécessaire, référez-vous à %1$scet article de notre base de connaissance%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s expand to a link to Facebook Insights
en: To be able to access %1$sFacebook Insights%2$s, you need to add a user here. The name is used for reference only, the ID is used for verification.
fr_CA: Pour être en mesure d’accéder à %1$sFacebook Insights%2$s, vous devez ajouter un utilisateur ici. Le nom est utilisé à titre indicatif, l’ID est utilisée pour la vérification.

note: translators: %1$s and %2$s expand to a link to the Yoast Knowledge Base
en: More info can be found %1$son our knowledge base%2$s.
fr_CA: Retrouvez plus d’information %1$sdans notre base de connaissance%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s expand to a link to Facebook Insights
en: To be able to access %1$sFacebook Insights%2$s for your site, you need to specify a Facebook Admin. This can be a user. If you have an app for your site, you could use that as well.
fr_CA: Pour pouvoir accéder à %1$sFacebook Insights%2$s pour votre site, vous devez spécifier un administrateur Facebook. Cela peut être un utilisateur. Si vous avez une application pour votre site, vous pouvez aussi l’utiliser.

en: Facebook Insights and Admins
fr_CA: Facebook Insights et Admins

en: Successfully cleared all Facebook Data
fr_CA: Toutes les données Facebook ont été effacées avec succès

en: Successfully removed admin %s
fr_CA: Administrateur %s supprimé avec succès

en: This Facebook user has already been added as an admin.
fr_CA: Cet utilisateur Facebook a déjà été ajouté comme administrateur.

en: Your input contains invalid characters. Please make sure both fields are filled in correctly.
fr_CA: Votre saisie contient des caractères non valides. Veuillez vérifier que les deux champs soient correctement remplis.

en: Please make sure both fields are filled.
fr_CA: Merci de vous assurez que les deux champs soient remplis.

en: Licenses
fr_CA: Licences

en: Pinterest
fr_CA: Pinterest&nbsp;

en: Other
fr_CA: Autres

en: Email
fr_CA: E-mail

en: Previous
fr_CA: Précédent

en: Next
fr_CA: Suivant

en: Close
fr_CA: Fermer

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: Configure %1$s's XML Sitemap settings
fr_CA: Configurer les réglages du SiteMap XML de %1$s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s: 'Google XML Sitemaps' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to the creation of sitemaps.
en: Both %1$s and %2$s can create XML sitemaps. Having two XML sitemaps is not beneficial for search engines, yet might slow down your site.
fr_CA: %1$s et %2$s peuvent créer des sitemaps XML. Avoir deux sitemaps XML n’est pas recommandé pour les moteurs de recherche, et pourrait même ralentir votre site.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: Configure %1$s's OpenGraph settings
fr_CA: Configurer les réglages de l’OpenGraph de %1$s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2%s: 'Facebook' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to creating OpenGraph output.
en: Both %1$s and %2$s create OpenGraph output, which might make Facebook, Twitter, LinkedIn and other social networks use the wrong texts and images when your pages are being shared.
fr_CA: %1$s et %2$s créent des sorties OpenGraph, ce qui pourrait faire que Facebook, Twitter, LinkedIn et d’autres réseaux sociaux utilisent de mauvais textes et de mauvaises images lorsque vos pages sont partagées.

note: translators: %s expands to the social network name
en: %s Title
fr_CA: %s Titre

note: translators: %1$s expands to the social network, %2$s to the recommended image size translators: %1$s expands to the social network name, %2$s expands to the
en: The recommended image size for %1$s is %2$s pixels.
fr_CA: La taille d’image recommandée pour %1$s est de %2$s pixels.

note: translators: %s expands to the social network's name
en: If you want to override the image used on %s for this post, upload / choose an image or add the URL here.
fr_CA: Si vous voulez remplacer l’image utilisée pour cet article sur %s, téléchargez/choisissez une image ou ajoutez son URL ici.

note: translators: %s expands to the social network's name
en: If you don't want to use the meta description for sharing the post on %s but want another description there, write it here.
fr_CA: Si vous ne souhaitez pas utiliser la méta description pour partager l’article sur %s mais voulez une autre description, inscrivez-la ici.

note: translators: %s expands to the social network's name
en: If you don't want to use the post title for sharing the post on %s but instead want another title there, write it here.
fr_CA: Si vous ne souhaitez pas utiliser le titre de l’article sur %s mais voulez au contraire un autre titre, enregistrez-le ici.

en: very difficult
fr_CA: très difficile

en: Try to make shorter sentences, using less difficult words to improve readability.
fr_CA: Essayez de faire des phrases plus courtes, en utilisant des mots moins compliqués afin d’améliorer la lisibilité.

en: difficult
fr_CA: difficile

en: Try to make shorter sentences to improve readability.
fr_CA: Essayez de faire des phrases plus courtes pour améliorer la lisibilité.

en: fairly difficult
fr_CA: assez difficile

en: fairly easy
fr_CA: assez facile

en: easy
fr_CA: facile

en: very easy
fr_CA: très facile

note: Translators: %1$s expands to the numeric flesch reading ease score, %2$s to a link to a Yoast.com article about Flesch ease reading score, 	   %3$s to the easyness of reading, %4$s expands to a note about the flesch reading score.
en: The copy scores %1$s in the %2$s test, which is considered %3$s to read. %4$s
fr_CA: Le texte a obtenu %1$s au test du %2$s, ce qui est considéré comme %3$s à lire. %4$s

en: The focus keyword appears in the first paragraph of the copy.
fr_CA: Le mot-clé pricipal apparaît dans le premier paragraphe du texte.

en: The focus keyword doesn't appear in the first paragraph of the copy. Make sure the topic is clear immediately.
fr_CA: Le mot-clé principal n’apparaît pas dans le premier paragraphe du texte. Assurez-vous que le sujet soit clair immédiatement.

note: Translators: %1$s expands to the keyword density percentage, %2$d expands to the keyword count.
en: The keyword density is %1$s, which is great; the focus keyword was found %2$d times.
fr_CA: La densité du mot-clé est de %1$s, ce qui est très bien, le mot-clé a été trouvé %2$d fois.

note: Translators: %1$s expands to the keyword density percentage, %2$d expands to the keyword count, 	   %3$s expands to the maximum keyword density percentage.
en: The keyword density is %1$s, which is over the advised %3$s maximum; the focus keyword was found %2$d times.
fr_CA: La densité de mot-clé est de %1$s, ce qui est supérieur au maximum conseillé de %3$s%. Le mot-clé a été trouvé %2$d fois.

en: A meta description has been specified, but it does not contain the focus keyword.
fr_CA: Une méta description a été spécifiée, mais elle ne contient pas le mot-clé principal.

en: No meta description has been specified. Search engines will display copy from the page instead.
fr_CA: Aucune méta description n’a été spécifiée, les moteurs de recherche vont donc utiliser le contenu de la page.

en: The meta description is under %1$d characters long. However, up to %2$d characters are available.
fr_CA: La méta description compte moins de %1$d caractères, vous pouvez encore ajouter %2$d caractères.

en: You have not used the focus keyword in any subheading (such as an H2) in your copy.
fr_CA: Vous n’avez utilisé le mot-clé dans aucun sous-titre (comme un H2) de votre contenu.

en: The images on this page are missing alt attributes.
fr_CA: Les images sur cette page ne contiennent pas de balise alternative (attribut alt).

en: No outbound links appear in this page, consider adding some as appropriate.
fr_CA: Aucun lien sortant ne s'affiche dans cette page, envisagez d'en ajouter certains, selon le cas.

en: This page has %1$s nofollowed outbound link(s) and %2$s normal outbound link(s).
fr_CA: Cette page possède %1$s nofollowed liens sortants et %2$s normal sortant auto-lien (s).

note: Translators: %1$s expands the number of outbound links
en: This page has %1$s outbound link(s), all nofollowed.
fr_CA: Cette page a %1$s lien(s) externe(s), tous en nofollow.

note: Translators: %1$s expands to the number of outbound links
en: This page has %1$s outbound link(s).
fr_CA: Cette page a %1$s lien(s) externe(s).

en: You're linking to another page with the focus keyword you want this page to rank for. Consider changing that if you truly want this page to rank.
fr_CA: Vous êtes en train de faire un lien vers une page avec le mot-clé pour lequel vous désirez que cette page soit bien classée. Vous devriez envisager de changer cela si vous voulez vraiment que cette page soit bien classée dans les moteurs de recherche.

en: No images appear in this page, consider adding some as appropriate.
fr_CA: Aucune image n’apparaît sur cette page, vous devriez en ajouter quelques unes.

en: The SEO title contains the focus keyword, but it does not appear at the beginning; try and move it to the beginning.
fr_CA: Le titre SEO de la page contient le mot-clé, mais il ne semble pas apparaître au début; essayez plutôt de le mettre au début.

en: The SEO title contains the focus keyword, at the beginning which is considered to improve rankings.
fr_CA: Le titre SEO de la page contient le mot-clé au début ce qui devrait permettre d’améliorer votre classement.

en: The slug for this page is a bit long, consider shortening it.
fr_CA: L’identifiant de cette page est un peu trop long, il serait préférable de le raccourcir.

en: The focus keyword does not appear in the URL for this page. If you decide to rename the URL be sure to check the old URL 301 redirects to the new one!
fr_CA: Ce mot-clé n’apparaît pas dans l’URL de cette page. Si vous décidez de renommer l’URL de cette page, assurez-vous de faire une redirection 301 vers la nouvelle&nbsp;!

note: Translators: %1$s and $3$s expand to the admin search page for the focus keyword, %2$d expands to the number of times this focus 	   keyword has been used before, %4$s and %5$s expand to a link to an article on yoast.com about cornerstone content
en: You've used this focus keyword %1$s%2$d times before%3$s, it's probably a good idea to read %4$sthis post on cornerstone content%5$s and improve your keyword strategy.
fr_CA: Vous avez déjà utilisé ce mot-clé principal %1$s%2$d fois%3$s, il est conseillé de lire %4$scet article sur le contenu stratégique %5$s et améliorer la stratégie du choix de votre mot-clé.

note: Translators: %1$s and %2$s expand to an admin link where the focus keyword is already used
en: You've used this focus keyword %1$sonce before%2$s, be sure to make very clear which URL on your site is the most important for this keyword.
fr_CA: Vous avez déjà utilisé ce mot-clé principal %1$sune fois%2$s, assurez-vous d’indiquer très clairement quelle URL sur votre site est la plus importante pour ce mot-clé.

en: You've never used this focus keyword before, very good.
fr_CA: Vous n’aviez jamais utilisé ce mot-clé principal, c’est très bien.

en: No focus keyword was set for this page. If you do not set a focus keyword, no score can be calculated.
fr_CA: Aucun mot-clef principal n’a été défini pour cette page. Si vous n’en définissez pas un, aucun score ne pourra être calculé.

en: Focus keyword not set.
fr_CA: Mot-clé principal non défini.

en: Focus KW
fr_CA: Mot-clé principal

en: Meta Desc.
fr_CA: Méta Desc.

en: All SEO Scores
fr_CA: Tous les scores SEO

en: SEO: Post Noindexed
fr_CA: SEO&nbsp;: Article non indexé

en: SEO: Good
fr_CA: SEO&nbsp;: Bon

en: SEO: OK
fr_CA: SEO&nbsp;: OK

en: SEO: No Focus Keyword
fr_CA: SEO&nbsp;: Pas de mot-clef principal

en: SEO issue: The featured image should be at least 200 by 200 pixels to be picked up by Facebook and other social media sites.
fr_CA: Problème SEO : L’image à la Une doit être au moins de 200 x 200 pixels pour être exploitable par Facebook et les autres réseaux sociaux.

en: (no parent)
fr_CA: (aucun parent)

en: No focus keyword set.
fr_CA: Aucun mot-clé principal défini.

en: Post is set to noindex.
fr_CA: L’article est réglé sur noindex.

en: The URL that this page should redirect to.
fr_CA: L’URL vers laquelle cette page devrait rediriger.

en: 301 Redirect
fr_CA: Redirection 301

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The canonical URL that this page should point to, leave empty to default to permalink. %1$sCross domain canonical%2$s supported too.
fr_CA: L’URL canonique qui devrait pointer sur cette page, laissez cette case vide pour utiliser le permalien par défaut. Les %1$sURL canoniques vers d’autres domaines%2$s sont aussi supportées.

en: Canonical URL
fr_CA: URL canonique

en: Title to use for this page in breadcrumb paths
fr_CA: Titre à utiliser pour cette page dans le fil d’Ariane

en: Breadcrumbs Title
fr_CA: Titre pour le fil d’Ariane

en: No Snippet
fr_CA: Pas d’extrait

en: No Archive
fr_CA: Aucune archive

en: No Image Index
fr_CA: Pas d’index pour l’image

en: None
fr_CA: Aucun

en: Site-wide default: %s
fr_CA: Valeur par défaut pour tout le site&nbsp;: %s

en: Advanced <code>meta</code> robots settings for this page.
fr_CA: Réglages avancés des <code>méta</code> des robots pour cette page.

en: Meta robots advanced
fr_CA: Méta robots avancés

en: Meta robots follow
fr_CA: Méta robots follow

en: Default for this post type, currently: %s
fr_CA: Par défaut pour ce type de contenu, actuellement : %s

en: Warning: even though you can set the meta robots setting here, the entire site is set to noindex in the sitewide privacy settings, so these settings won't have an effect.
fr_CA: Avertissement : même si vous pouvez modifier les méta « robots » ici, tout votre site est réglé en mode « noindex » dans les réglages de vie privée, toute modification effectuée ici n’aura donc aucun effet.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: If you type something above it will override your %1$smeta keywords template%2$s.
fr_CA: Si vous saisissez quelque chose dans cette case, cela remplacera votre %1$smodèle de méta keywords%2$s.

en: Meta keywords
fr_CA: Méta keywords

en: Meta description
fr_CA: Méta description

en: SEO Title
fr_CA: Titre SEO&nbsp;

en: Focus keyword
fr_CA: Mot-clé principal&nbsp;

en: Snippet preview
fr_CA: Aperçu de l’extrait

en: Setting "%s" is no longer used and has been discarded.
fr_CA: Le paramètre "%s" n’est plus disponible et a été désactivé

en: No settings found in file.
fr_CA: Aucun réglage n’a été trouvé dans le fichier.

en: Settings successfully imported.
fr_CA: Les réglages ont été importés.

en: Unzipping failed - file settings.ini not found.
fr_CA: Échec de la décompression - le fichier settings.ini est introuvable.

en: Unzipping failed with error "%s".
fr_CA: Échec de la décompression avec l’erreur "%s".

en: Upload failed.
fr_CA: La mise en ligne a échoué.

en: Settings could not be imported:
fr_CA: Les réglagles n’ont pas été importés&nbsp;:

en: WooThemes SEO framework settings &amp; data successfully imported.
fr_CA: Les réglages du framework WooThemes SEO ont bien été importés.

en: HeadSpace2 data successfully imported
fr_CA: Les données de HeadSpace2 ont bien été importées.

en: No taxonomy metadata found
fr_CA: Aucune métadonnée de taxinomie n’a été trouvée.

en: This export includes taxonomy metadata
fr_CA: Cet export inclut les métadonnées des taxinomies.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: This is a settings export file for the %1$s plugin by Yoast.com
fr_CA: Ceci est un fichier d’exportation des réglages de l’extension %1$s de Yoast.com

en: Could not write settings to file.
fr_CA: Impossible d’écrire les réglages dans le fichier.

en: Could not zip settings-file.
fr_CA: Impossible de compresser (ZIP) le fichier des réglages.

en: Error creating %1$s export:
fr_CA: Erreur de création de l’export de %1$s :

en: Breadcrumb for 404 pages:
fr_CA: Fil d’Ariane pour la page 404&nbsp;

en: Prefix for search result pages:
fr_CA: Préfixe pour les pages de résultats de recherche :

en: Prefix for archive pages:
fr_CA: Préfixe pour les pages d’archive :

en: Prefix for breadcrumbs:
fr_CA: Préfixe pour le fil d’Ariane :

en: Anchor text for the homepage:
fr_CA: Texte d’ancrage pour la page d’accueil

en: Breadcrumbs separator:
fr_CA: Séparateur pour le fil d’Ariane :

en: Remove blog page from breadcrumbs
fr_CA: Retirer la page de blog du fil d’Ariane

note: translators: %s is the name of the plugin
en: %s Breadcrumbs
fr_CA: Fil d’Ariane de %s

en: Use Image
fr_CA: Utiliser l’image

en: Page URL/Slug
fr_CA: URL/Identifiant de la page

en: Publication date
fr_CA: Date de Publication

en: Post Status
fr_CA: État de l’article

en: Post Type
fr_CA: Type de contenu

en: WP Page Title
fr_CA: Titre de la page

en: View
fr_CA: Voir

note: translators: %s: post title
en: View &#8220;%s&#8221;
fr_CA: Voir &#8220;%s&#8221;

en: Preview
fr_CA: Aperçu

note: translators: %s: post title
en: Preview &#8220;%s&#8221;
fr_CA: Prévisualiser &#8220;%s&#8221;

en: Edit
fr_CA: Modifier

en: Filter
fr_CA: Filtrer

[ctx: posts]
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
fr_CA[0]: Supprimez le <span class="count">(%s)</span>
fr_CA[1]: Supprimez les <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
fr_CA[0]: Tout <span class="count">(%s)</span>
fr_CA[1]: Tous <span class="count">(%s)</span>

en: You are not allowed to access this page.
fr_CA: Vous n’êtes pas autorisé à accéder à cette page.

en: New Yoast Meta Description
fr_CA: Nouvelle méta description Yoast

en: Existing Yoast Meta Description
fr_CA: Méta description Yoast actuelle

note: translators: this should be an array of stop words for your language, separated by comma's.
en: a,about,above,after,again,against,all,am,an,and,any,are,as,at,be,because,been,before,being,below,between,both,but,by,could,did,do,does,doing,down,during,each,few,for,from,further,had,has,have,having,he,he'd,he'll,he's,her,here,here's,hers,herself,him,himself,his,how,how's,i,i'd,i'll,i'm,i've,if,in,into,is,it,it's,its,itself,let's,me,more,most,my,myself,nor,of,on,once,only,or,other,ought,our,ours,ourselves,out,over,own,same,she,she'd,she'll,she's,should,so,some,such,than,that,that's,the,their,theirs,them,themselves,then,there,there's,these,they,they'd,they'll,they're,they've,this,those,through,to,too,under,until,up,very,was,we,we'd,we'll,we're,we've,were,what,what's,when,when's,where,where's,which,while,who,who's,whom,why,why's,with,would,you,you'd,you'll,you're,you've,your,yours,yourself,yourselves
fr_CA: à,alors,au,aucun,aussi,autre,avant,avec,avoir,bon,car,ce,cela,ces,ceux,chaque,ci,comme,comment,dans,des,du,dedans,dehors,depuis,devrait,doit,donc,dos,début,elle,elles,en,encore,essai,est,et,eu,fait,faites,fois,font,hors,ici,il,ils,je,juste,la,le,les,leur,là,ma,maintenant,mais,mes,mine,moins,mon,mot,même,ni,nommés,notre,nous,ou,où,par,parce,pas,peut,peu,plupart,pour,pourquoi,quand,que,quel,quelle,quelles,quels,qui,sa,sans,ses,seulement,si,sien,son,sont,sous,soyez,sujet,sur,ta,tandis,tellement,tels,tes,ton,tous,tout,trop,très,tu,voient,vont,votre,vous,vu,ça,étaient,état,étions,été,être,un,une

en: Facebook profile URL
fr_CA: URL du profil Facebook

en: Twitter username (without @)
fr_CA: Identifiant Twitter (sans le @)

en: FAQ
fr_CA: Questions

en: Premium Support
fr_CA: Support Premium

en: Settings
fr_CA: Réglages

note: translators: %1$s resolves to the opening tag of the link to the reading settings, %1$s resolves to the closing tag for the link
en: You must %1$sgo to your Reading Settings%2$s and uncheck the box for Search Engine Visibility.
fr_CA: Vous devez vous %1$srendre dans vos Réglages de Lecture%2$s et décocher la case Visibilité  des moteurs de recherche.

en: Huge SEO Issue: You're blocking access to robots.
fr_CA: Important problème SEO&nbsp;: Vous bloquez actuellement l’accès aux robots des moteurs de recherche.

en: Posts
fr_CA: Articles

en: Edit Files
fr_CA: Modifier les fichiers

en: MultiSite Settings
fr_CA: Réglages MultiSite

en: Advanced Variables
fr_CA: Variables avancées

en: Basic Variables
fr_CA: Variables de base

en: Note that not all variables can be used in every template.
fr_CA: Veuillez noter que toutes les variables ne peuvent pas être utilisées dans tous les modèles.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: The title &amp; metas settings for %1$s are made up of variables that are replaced by specific values from the page when the page is displayed. The tabs on the left explain the available variables.
fr_CA: Les réglages des titres & métas pour %1$s utilisent des variables qui sont remplacées par des valeurs spécifiques de la page quand la page est affichée. Les onglets de gauche donnent des explications sur les variables disponibles.

en: Template explanation
fr_CA: Explication des modèles

en: Why Google won't display the right page title
fr_CA: Pourquoi Google n’affichera pas le bon titre de la page

en: Title optimization
fr_CA: Optimisation d’un titre

en: For more information:
fr_CA: Pour plus d’information&nbsp;:

en: General
fr_CA: Généraux

en: Tools
fr_CA: Outils

en: Advanced
fr_CA: Avancé

en: XML Sitemaps
fr_CA: Sitemaps XML

en: Social
fr_CA: Réseaux sociaux

en: Titles &amp; Metas
fr_CA: Titres &amp; Métas

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to 5.4.3, %3$s expands to Google Analytics by Yoast translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to the plugin version, %3$s expands to the plugin name
en: %1$s detected you are using version %2$s of %3$s, please update to the latest version to prevent compatibility issues.
fr_CA: %1$s a détecté que vous utiliser la version de %2$s de %3$s. Veuillez la mettre à jour pour éviter les problèmes de compatibilité.

en: Just another WordPress site
fr_CA: Un site utilisant WordPress

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: You still have the default WordPress tagline, even an empty one is probably better. %1$sYou can fix this in the customizer%2$s.
fr_CA: Vous utilisez toujours le slogan par défaut de WordPress, un vide serait même plus efficace. %1$sVous pouvez régler cela dans la personnalisation%2$s.

en: You have used HTML in your value which is not allowed.
fr_CA: Votre valeur inclut du code HTML non autorisé.

en: You can't edit %s that aren't yours.
fr_CA: Vous ne pouvez pas modifier les %s qui ne sont pas à/de vous.

en: You can't edit %s.
fr_CA: Vous ne pouvez pas modifier %s.

en: Post has an invalid Post Type: %s.
fr_CA: L’article a un type de contenu non valide&nbsp: %s.

en: Post doesn't exist.
fr_CA: L’article n’existe pas.

note: translators: %s expands to the file path and name.
en: The file %s could not be removed. Please remove it via FTP.
fr_CA: Le fichier %s n’a pas pu être supprimé. Veuillez le faire par le biais de votre logiciel FTP.
